Modelling wave transformations using the extended mild-slope equation and the radial basis function colloacation method
Genişletilmiş hafif-eğim denklemi ve radyal bazlı fonksiyon kollokasyon yöntemi kullanılarak dalga dönüşümlerinin modellenmesi
- Tez No: 716209
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KUNT ATALIK, DOÇ. DR. OSMAN SENAİ BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Marine Science, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, genişletilmiş-hafif eğim denklemi farklı topografiler üzerinde ağsız yöntem kullanılarak modellenmiştir. Nümerik modelde, denklem eliptik halini korumuş ve birbiriyle bağlantılı iki yeni sınır koşulu, birleşik üretken iletken sınır koşulu ve iletken sınır koşulu, takdim edilmiştir. Zamanda ilerleme nümerik yöntemle dalga ilerlemede az rastlanan Stoermer'in Yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmişştir. İlk bölümde, dalga yayılımı genişletilmiş hafif-eğim denklemi kullanılarak sabit derinlikteki arazide sınır koşulları test edilmiştir. İkinci bölümde dalga yayılımı düz eğimde, farklı parametetreler aynı anda iki farklı radyal bazlı fonksiyon ile yaklaşık olarak değerleri saptanarak modellenmiştir. Akabinde, genişletilmiş hafif-eğim denkleminin performansı ani batimetri değişikliklerinde, negatif basamak, pozitif basamak ve simetrik hendek vakaları kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar ile önceki çalışmalar ve analitik çözümler arasındaki kabul edilebilir uyum gösterilmiştir. son olarak, daha önce yapılan testlerdeki batimetriler kullanılarak oluşturulan 3 farklı komplike batimetride, genişletilmiş hafif-eğim denklemi kullanılarak dalga dönüşümü test edilmiştir. Dalga profillerinde tahmin edilen sığlaşma, yansıma ve iletim özellikleri nnümerik sonuçlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extended mild-slope equation is modelled over di↵erent topographies using the Radial Basis Function Collocation Method. In the numerical model, the equation preserved its elliptic form and two related new boundary conditions are presented as combined generating transmitting boundary condition and transmitting boundary condition. Time integration of the model is handled by Stoermer's method that rarely encountered in numerical analysis of wave models. In the first part, boundary conditions are tested in constant depth domain using the extended mild-slope equation for wave propagation. In the second part, propagation of wave is modelled over a plane slope using two di↵erent RBFs at the same time for approximating di↵erent parameters. Subsequently, performance of the extended mild-slope equation is analyzed for sudden bathymetry changes using negative step, positive step and symmetric trench as test cases. The results of the tests show acceptable agreement with previous researches and analytical solutions. Lastly, transformation of waves are tested using the EMSE for 3 di↵erent complex bathymetries generated by combining the bathymetries of the previous test cases. The predicted shoaling, reflection and transmission characteristics in the wave profiles are obtained from the numerical results.