Using transformer networks for detection andnormalization of named entities in biomedical texts
Dönüştürücü ağları kullanılarak biyomedikal metinlerde varlık isimlerinin tanınması ve normalizasyonu
  1. Tez No: 716226
  2. Yazar: İLKAY RAMAZAN PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUCAN ÖZGÜR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çok hızlı ilerleyen literatür içinden ilgili yayınlara ulaşmanın gittikçe zorlaşması biyomedikal alanı hedefleyen doğal dil işleme sistemlerine olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu sistemlerin önemli bir kısmında yayınlarda geçen hastalık, gen ve molekül adları gibi özel isimlerin tespit edilmesi (varlık ismi tanıma) ve ilgili ontolojilerdeki kayıtlarla eşlenmesi (normalizasyon) ara adımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iki görevin birbiriyle yakın bir ilişki içinde olması ve bu alandaki veri kümelerinin küçük olması nedeniyle bu çoklu görev öğrenmesi literatürde sıkça başvurulan bir yaklaşım olmuştur. Bunun yanı sıra doğal dil işleme alanında son yıllarda BERT gibi dönüştürücü mimarisine dayanan önceden eğitilmiş dil modelleri kullanımıyla farklı görevlerde büyük başarılar elde edilmesiyle biyomedikal alanında da bu tarz modellerden faydalanılmaya başlanmıştır. Biyomedikal metinlerin kendilerine has bir terminolojiye sahip olmaları ve bu metinlerde kısaltmalara sıkça rastlanması gibi nedenlerle bu alana özgü dil modellerinin eğitilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada farklı biyomedikal veri kümeleri üzerinde transformer tabanlı dil modelleri ile çoklu görev öğrenmesi yaklaşımının etkili bir biçimde birlikte kullanılmasına çalışılmıştır. İki görev arasında bilgi paylaşımının en iyi düzeyde gerçekleşebilmesi için iki görevde de ortak bir ağ ile elde edilen metin aralıklarının vektör gösterimleri kullanılmıştır. Umut vadeden sonuçlar elde edilmiş ve sistemin performansı sıkça kullanılan veri kümeleri üzerinde literatürdeki en başarılı sistemlerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing difficulty of retrieving relevant information from rapidly growingliterature has raised the interest for natural language processing (NLP) systems in thebiomedical domain. In many of these systems, detection of named entities such asdiseases, genes, and molecules (named entity recognition) and matching them to thecorresponding entries in ontologies (normalization) are important intermediate steps.As these two tasks are related and datasets in this domain are relatively small, multi-task learning has been frequently used in the literature for this problem. Meanwhile,in recent years, the success of transformer-based pre-trained language models suchas BERT in various NLP tasks has led them to be also applied in the biomedicaldomain. The different characteristics of biomedical text such as abbreviations andspecific terminology motivated the development of new language models, which weretrained specifically for this domain using a biomedical corpus. In this study, we proposea multi-task learning approach for named entity recognition and normalization byutilizing transformer-based pre-trained language models. To enable the optimal sharingof information, both tasks are formulated with text span embeddings obtained witha common encoder network. Promising results are obtained and compared with theresults of state-of-the-art systems from the literature for commonly used named entityrecognition datasets.