Dental panoramic and bitewing X-ray image segmentation using U-net and transformer networks
U-net ve transformer ağlarını kullanarak dental panoramik ve ısırma X-ray görüntü bölütleme
- Tez No: 783414
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tıbbi görüntüleme sistemlerinde ve altta yatan yazılım platformlarındaki ilerlemeyle, tıpta teşhis başarısı önemli ölçüde arttı. Otomatik sistemler teşhis başarısı için temel araçlar olmasına rağmen, tıp uzmanlarının görüşleri, özellikle diş hekimliğinde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Diş hekimliği alanında röntgen görüntüleri teşhis amaçlı yani çürüğün konumu, gömülü 20 yaş dişleri, kemik yapısının sağlığı vb. görüntüler için kullanılmaktadır. Ancak, değerlendirme zaman alıcı olabilir ve kusursuz olmayabilir. Literatürde dental panoramik veya ısırma görüntülerini ayrı ayrı ele alan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalardan farklı olarak bu tezde dental panoramik ve bitewing görüntülerinden çok modelli bir veri tabanı oluşturulmuş ve dişlerin segmentasyonu için transformatör tabanlı bir model kullanılmıştır. Önerilen model panoramik veri setinde son teknoloji modellerle benzer sonuçlar elde ederken, bitewing veri setinde %90 doğruluk elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement in medical imaging systems, and the underlying software platforms, diagnostics success in medicine improved significantly. Even though automatized systems are essential tools for diagnostic success, medical professional opinion is still used a lot, especially in dentistry. In the area of dentistry, x-ray images are wildly used for diagnostic purposes, i.e. to find caries, the location of embedded wisdom teeth, the health of the bone structure, etc. The dentist uses contrast and region-based information to evaluate these images. However, evaluation can be time-consuming, and it is not foolproof. In the literature, several studies exist on automatic detection from dental panoramic or bitewing images separately. Different then these studies, in this thesis, a transformer-based model is used for the segmentation of teeth using both panoramic and bitewing images. The proposed model achieved similar results on a panoramic dataset with state-of-the-art models while achieving %90 accuracy on the bitewing dataset.