Farklı yapıdaki opakerlerin renk maskeleme etkilerinin kıyaslanması
Masking effect comparison of different TYPE opaquer resins
- Tez No: 716254
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE ŞAR SANCAKLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tez çalışmamızın amacı, kullanılan iki farklı yapıdaki opaker kompozit materyali (Filtek Universal Restorative Pink Opaque ve Masking Liner) ile universal reçine kompozitin renk maskeleme etkisini üç farklı enstrümantal renk analiz yöntemi ile değerlendirmektir. Renkleşmiş diş yapısını taklit etmek amacıyla C4 renginde kompozitten diskler (8mm çap, 2mm kalınlık) hazırlanmıştır. Opak kompozit reçineler aynı çapa sahip 0,5 mm kalınlığında, universal kompozit reçine materyali ise 1 mm kalınlığında hazırlanan teflon kalıplar ile oluşturulmuştur. Renk analizleri, spektrofotometre (VITA Easyshade V; VITA Zahnfabrik), dijital kamera (700D, Canon) ve akıllı telefon ile kombine kullanılan ışık standardizasyon cihazı ile alınan fotoğrafların ile elde edilmiştir. Daha sonra spektrofotometreden elde edilen değerler ve tüm dijital fotoğraf analizleri CIELab renk uzayındaki parametreler kullanılarak bir bilgisayar yazılım programı (Classic Color Meter, Apple Corp) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the color masking ability of two different opaquer composite materials (Filtek Universal Restorative Pink Opaque and Masking Liner) and universal resin composite using three different instrumental color analysis methods. To imitate the discolored tooth structure, a C4-colored composite disc with a diameter of 8 mm and a thickness of 2 mm was prepared at the base. Opaque composite resins were formed with 8 mm diameter and 0.5 mm thickness Teflon molds, and universal composite resin material was prepared with 8 mm diameter and 1 mm thickness. The analysis of the color was done using a spectrophotometer (VITA Easyshade V; VITA Zahnfabrik) and photographs were taken with a digital camera (700D, Canon) and the smartphone attached with a light correcting device (Smile Lite; Smile Line). After that, all digital photographs were evaluated with software (Classic Color Meter, Apple Corp), selected because it encompassed parameters in the CIELab color space.