Farklı yapıdaki cam iyonomer esaslıu materyallerin florür serbestlemeleri ve antibakteriyel etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fluoride release and antibacterial effects of different types of glass lonomer based materials
- Tez No: 165294
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM BAĞIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
114 ÖZET Farklı Yapıdaki Cam İyonomer Esaslı Materyallerin Florür Serbestlemeleri ve Antibakteriyel Etkilerinin Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı, üç farklı geleneksel CİS, üç farklı RMClS ve üç farklı PMKR'in florür serbestleme davranışlarını ve bu materyallerin beş farklı mikroorganizma üzerindeki antibakteriyel etkilerini incelemektir. Araştırma iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, cam iyonomer esaslı materyallerin florür serbestleme davranışları incelenmiştir. Bu amaçla, her materyalden on adet test örneği, iki parçaya ayrılabilen teflon kalıp kullanılarak (8 mm çap X 2 mm yükseklik) hazırlandı. Her örnek 20 mL yapay tükürük içeren plastik kaba yerleştirildi. Kapların kapakları kapatıldı ve 37°C sabit ısı ortamında bekletildi. Toplam 90 adet disk şeklindeki materyalin, 24 saat, 24-48 saat, 48 saat-7 gün, 7-30 gün, 30-90 gün ve 90-180 gün florür salım miktarları florür iyon seçici elektrodu kullanılarak hesaplandı. Araştırmamızın ikinci bölümünde, ilk bölümde test edilen cam iyonomer esaslı materyallerin, beş farklı mikroorganizma üzerindeki antibakteriyel etkileri değerlendirildi. İncelenen her materyalden yedişer örnek, steril şartlar altında, ilk bölümde anlatılan şekilde hazırlandı. Disk şeklindeki örnekler, steril presel yardımıyla, daha önce besi yeri üzerinde hazırlanan yuvalara yerleştirildiler. Her petri kutusunda bir bölge kontrol amaçlı olarak boş bırakıldı. Her bakteri susu için 7 adet 15 cm çapında petri kutusu kullanıldı. Ekimi yapılan petri kutuları, 37°C etüvde inkübe edildi ve 24 saat, 48 saat ve 7 gün sonunda antibakteriyel değerlendirme gerçekleştirildi. Bu değerlendirme, petri kutularının içinde bulunan örneklerin etrafında oluşan inhibisyon zonu kalınlığının bir kumpas yardımıyla ölçülmesi şeklinde yapılmıştır. Florür serbestleme deney sonuçlarına göre, test edilen tüm materyaller, en yüksek miktarda florürü, ilk 24 saatte serbestlemiş, daha sonra bu değerler zamanla birlikte azalmaya başlamıştır. Geleneksel CİS'ların florür salımları arasında ilk 24 saatte en fazla salımı, lonofil Molar (Grup 1.3) 4.97 ppm'lik değerle gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY Evaluation of Fluoride Release and Antibacterial Effects of Different Types of Glass lonomer Based Materials The aim of this study is to investigate fluoride release potentials and on five different microorganisms the antibacterial effects of three different conventional GIC, three different RMGIC and three different PMCR. This research consists of two parts. The fluoride release behavior of Glass lonomer based materials is studied in the first part. For this reason, 20 disc shaped specimens (8 mm diameter X 2 mm height) were prepared utilising split teflon mould. Each specimen were placed into 20 ml artificial saliva in plastic containers. The lid of the containers were closed and the containers kept in standart temperature 37 °C. The fluoride release values of total 90 disc shaped specimens were recorded after 24 hour, 24-48 h, 48 hours-7 days, 7-30 days, 30-90 days and 90-180 days by the help of ion sellective electrode. In the second part, the antibacterial effects of the Glass lonomer based materials which studied in the first part on five different microorganisms were studied. Seven disc shaped specimen prepared for each group under sterile conditions as mentioned previously. Handling the disc shaped specimens with a sterile pressel, they were placed in the holes prepared previously in the medium. One hole left empty as a controle group. For every bacteria, 7 Petri dishes of 15 cm in diameter were used. Petri dishes incubated in a sterilizer at 37 °C and antibacterial evaluation realized after 24 hours, 48 hours and 7 days. This evaluation realized by way of a mesurement of inhibition zones that formed around specimens with a compass. According to the fluoride release results, every material displayed the highest fluoride release values in the first 24 h period and decreased in the latest measurements. In the conventional Glass lonomer group lonofil Molar (Group 1.3) displayed the highest fluoride, release value, with 4.97 ppm, in the first 24 h period.