Savunma sporu yapan bireylerde sportmenlik davranışları ile empatik eğilim düzeylerinin incelenmesi (Şırnak ili örneği)
Examination of sportsmaning behaviors and levels of empathic tendencies of individuals playing defense sports (Sirnak provincial example)
  1. Tez No: 716259
  2. Yazar: NAZMİ DUYGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, savunma sporu yapan bireylerin sportmenlik davranışları ile empatik eğilim düzeylerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 yılında Şırnak Gençlik Spor ve İl Müdürlüğünde savunma branşlarında (Muaythai n=54, Kick Boks n=63, Wushu n=72, Taekwondo n=50, Karate n=32, Judo n=65, Boks n=105) 303 erkek (%68,7), 138 kadın sporcu (%31,3) olmak üzere toplamda 441 kişi oluşturmaktadır. Verilerinin toplanması üç basamaktan oluşmaktadır. İlk basamakta, sporcuların demografik bilgilerini belirlemeye yönelik“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. İkinci basamakta sporcuların sportmenlik yönelimlerini belirlemek amacıyla“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”kullanılmıştır. Üçüncü basamakta ise Empatik Eğilim durumlarını tespit etmek için sporculara“Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada yararlanılan ölçeklerinin güvenirliği, Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Veriler, çevrimiçi olarak form ve anketler üzerinden toplanmıştır. Verilerin analizi için kayıp değerler ve uç değerler incelenmiştir. 441 anket ile ilgili analizler gerçekleştirilmiştir. Basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılarak parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Kayıp veriler ve uç değerler kontrol edilmiştir. Verilerin, normallik varsayımını sağladığı görülmüştür. İkili karşılaştırmalarda t testi, çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde Tukey ve LSD testleri kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise korelasyon ve regresyon yöntemlerine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, sportmenliğin alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p < 0.05). Sporcuların yaşları arttıkça sportmenlik yönelimlerinin de arttığı, eğitim seviyesi yükseldikçe sosyal normlara uyum seviyesinin de arttığı saptanmıştır. Empatik eğilim düzeyinde cinsiyet açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p < 0.05). Aynı zamanda eğitim seviyesi yükseldikçe empati eğilimlerinin yükseldiği saptanmıştır. Sportmenlik yöneliminin alt boyutlarından olan sosyal normlara uyum, kurallara ve yönetime saygı ile rakibe saygı düzeyi arttıkça, empatik eğilimin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to examine the sportsmanship behaviors and empathic tendency levels of individuals who do martial arts. The sample of the research is in the defense branches (Muaythai n=54, Kick Boxing n=63, Wushu n=72, Taekwondo n=50, Karate n=32, Judo n=65, Boxing n= in Şırnak Youth Sports and Provincial Directorate in 2021-2022). 105, 303 men (68.7%) and 138 women athletes (31.3%) constitute a total of 441 people. Data collection consists of three steps. In the first step,“Demographic Information Form”was used to determine the demographic information of the athletes. In the second step,“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”was used to determine the sportsmanship orientation of the athletes. In the third step, the“Empathetic Tendency Scale”was used to determine the Empathic Tendency status of the athletes. The reliability of the scales used in the research was examined by calculating the Cronbach Alpha internal consistency coefficient. Data were collected online through Google forms and surveys. For the analysis of the data, missing values and extreme values were examined. Analysis of 441 questionnaires was carried out. It was decided to apply parametric tests by looking at the kurtosis and skewness values. Missing data and outliers were checked. The data were found to satisfy the assumption of normality. T-test was used for pairwise comparisons, One-Way Anova for multiple comparisons, Tukey and LSD tests were used to determine the source of the difference. For the analysis of the data, missing values and extreme values were examined. Analysis of 441 questionnaires was carried out. It was decided to apply parametric tests by looking at the kurtosis and skewness values. Missing data and outliers were checked. The data were found to satisfy the assumption of normality. T-test was used for pairwise comparisons, One-Way Anova for multiple comparisons, Tukey and LSD tests were used to determine the source of the difference. For the analysis of the data, missing values and extreme values were examined. Analysis of 441 questionnaires was carried out. It was decided to apply parametric tests by looking at the kurtosis and skewness values. Missing data and outliers were checked. The data were found to satisfy the assumption of normality. T-test was used for pairwise comparisons, One-Way Anova for multiple comparisons, Tukey and LSD tests were used to determine the source of the difference.Correlation and regression methods were used within the scope of the relational model. As a result of the analysis, significant differences were found in the sub-dimensions of sportsmanship.(p < 0.05).It has been determined that as the age of the athletes increases, their sportsmanship orientation also increases, and as the education level increases, the level of compliance with social norms also increases. In terms of gender at the level of empathic tendencysignificant differences were found (p < 0.05).At the same time, it was determined that as the education level increased, the empathy tendencies increased.sportsmanship orientationof the sub-dimensionscompliance with social norms, respect for rules and management, and respect for the opponentIt has been determined that the higher the level of empathy, the higher the empathic tendency.