Kadınların fiziksel öz savunma ile sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inancı düzeylerinin incelenmesi
An examination of women's physical self-defence and healt belief levels in relation to sportive recreational activities
- Tez No: 966345
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın bireylerin fiziksel öz savunma ile sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inanç durumu arasında anlamlı bir ilişki ve bazı sosyo-demografik özellikler açısından farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülecek nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 18 yaş üstü kadın bireyler, örneklem grubunu ise, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 335 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Uyar (2022) tarafından geliştirilen“Kadınlar için Fiziksel Öz Savunma Ölçeği”ile Ertüzün ve ark. (2013) tarafından geliştirilmiş“Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, medeni durum, sigara ve alkol kullanımı, düzenli spor yapma durumu gibi değişkenlerin kadınların fiziksel öz savunma düzeyleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu görülmüştür. Özellikle bekar bireylerin fiziksel öz savunma düzeyleri evli bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Sigara ve alkol kullanan bireylerde ise fiziksel öz savunma düzeyleri ve bazı sağlık inanç boyutlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, düzenli spor yapan bireylerin hem fiziksel öz savunma düzeyleri hem de sağlık inanç puanlarının, yapmayan bireylere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Gelir, eğitim ve meslek gruplarına göre yapılan analizlerde ise genel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamış; ancak düşük gelirli bireylerin algılanan engeller düzeyinin daha düşük olduğu, ilköğretim mezunu bireylerin sağlık inancı ve yarar boyutlarındaki puanlarının diğer gruplara göre daha düşük olduğu görülmüştür. Araştırmanın genel bulguları, kadınların fiziksel öz savunma düzeylerinin bazı sosyo-demografik değişkenlerden etkilendiğini ve sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançlarıyla zayıf fakat anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, kadınların savunma becerilerini ve sağlık bilincini artırmaya yönelik program ve politikaların oluşturulmasında önemli bir veri kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant relationship between women's levels of physical self-defense and their health beliefs regarding sportive recreational activities, as well as whether there are significant differences in this context based on various socio-demographic variables. This research is a quantitative study designed using the relational screening model. The study population consists of women aged 18 and above, while the sample group comprises 335 individuals selected through simple random sampling. As data collection tools, a personal information form developed by the researcher, the“Physical Self-Defense Scale for Women”developed by Uyar (2022), and the“Health Belief Scale for Sportive Recreational Activities”developed by Ertüzün et al. (2013) were used. According to the findings, variables such as marital status, smoking and alcohol use, and regular participation in sports activities have significant effects on women's levels of physical self-defense. In particular, single women were found to have higher levels of physical self-defense compared to married women. Additionally, women who smoke or consume alcohol exhibited significantly higher levels of physical self-defense and certain sub-dimensions of health belief. Participants who engage in regular sports also had higher scores in both physical self-defense and health beliefs compared to those who do not engage in regular sports. Analyses based on income level, educational background, and occupational group revealed generally insignificant differences. However, it was observed that individuals with low income perceived fewer barriers, and those with primary education had lower scores in overall health belief and perceived benefit dimensions compared to other groups. The overall findings of the study indicate that women's physical self-defense levels are influenced by certain socio-demographic variables and show a weak but significant correlation with their health beliefs concerning sportive recreational activities. These results provide valuable data for the development of targeted programs and policies aimed at enhancing women's self-defense skills and health awareness.