Farklı konsantrasyonlarda glikolik asit kullanımının kök kanal dolgu materyallerinin bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of using glycolic acid at different concentrations on the bond strength of root canal filling materials
- Tez No: 716264
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Farklı final irrigasyon prosedürlerinin (EDTA, %10 glikolik asit, %17 glikolik asit, EDTA + CHX, %10 glikolik asit + CHX, %17 glikolik asit + CHX ve distile su) kalsiyum silikat esaslı MTA Fillapex kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımı üzerine olan etkisini araştırmaktır. Yöntemler: 98 adet çürüksüz insan alt premolar dişinin koronal bölümleri çalışma uzunlukları 12 mm olacak şekilde uzaklaştırıldı. Kök kanalları ProTaper Next eğe sistemi ile (X1, X2, X3, X4) genişletildi. Örnekler farklı final irrigasyon prosedürleri uygulamak amacıyla rastgele 7 gruba dağıtıldı (Grup 1: EDTA, Grup 2: %10 glikolik asit, Grup 3: %17 glikolik asit, Grup 4: EDTA + CHX, Grup 5: %10 glikolik asit + CHX, Grup 6: %17 glikolik asit + CHX ve Grup 7: Distile su). Final irrigasyonu tamamlanan kök kanalları MTA Fillapex kök kanal dolgu patı ve X4 guta perka ile dolduruldu. Örneklerden, apikal konstriksiyondan itibaren 4 ve 9 mm mesafede olacak şekilde kesitler alındı. Push-out testi yapılarak, kesitlerdeki kök kanal dolgusunun bağlanma dayanımı değerleri hesaplandı. Veriler varyans analizi (ANOVA), Duncan ve T testleri kullanılarak istatistiksel olarak incelendi (p Grup 3 > Grup 5 ≥ Grup 2 > Grup 4 ≥ Grup 1 > Grup 7 şeklinde tespit edildi. Grup içi değerlendirmede ise; bütün gruplarda 9. mm'den alınan kesitlerdeki kök kanal dolgusunun bağlanma dayanımı değerleri, 4.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of different final irrigation procedures (EDTA, 10% glycolic acid, 17% glycolic acid, EDTA + CHX, 10% glycolic acid + CHX, 17% glycolic acid + CHX and distilled water) on the bond strength of calcium silicate-based MTA Fillapex root canal sealer. Methods: Coronal sections of 98 caries-free human lower premolar teeth were removed with a working length of 12 mm. Root canals were shaped with the ProTaper Next file system (X1, X2, X3, X4). Samples were randomly distributed into 7 groups in order to apply different final irrigation procedures (Group 1: EDTA, Group 2: 10% glycolic acid, Group 3: 17% glycolic acid, Group 4: EDTA + CHX, Group 5: 10% glycolic acid + CHX, Group 6: 17% glycolic acid + CHX, Group 7: Distilled water). Root canals, whose final irrigation was completed, were filled with MTA Fillapex root canal sealer and X4 gutta percha. Sections were taken from the samples at a distance of 4 and 9 mm from the apical constriction. The bond strength values of the root canal filling in the sections were calculated by performing the push-out test. Data were analyzed statistically using analysis of variance (ANOVA), Duncan and T tests (p Group 3 > Group 5 ≥ Group 2 > Group 4 ≥ Group 1 > Group 7.