Titanyum dental implantlar için gümüş nanoparçacık katkılı hidroksiapatit kaplamaların (AgNP/HAP) üretimi, uygulanması ve karakterizasyonu
Production, application and characterization of silver nanoparticle doped hydroxyapatite coatings (AgNP/HAP) for titanium dental implants
- Tez No: 716263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TUTUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dental implant uygulamarında osseointegrasyon hızının arttırılması ve enfeksiyon riskinin azaltılması için gümüş nanoparçacık katkılı (AgNP) hidroksiapatit (HAP) nanoparçacıklar sentezlenmiş; sentezlenen kaplama malzemesi miktarının üç farklı bakteri türü (S. aureus, E. coli, S. mutans) üzerindeki antibakteriyel aktivitesi agar kuyucuk difüzyon ve agar disk difüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Üretim protokolü hazırlanırken değiştirilen parametreler, DLS ve UV-Vis karakterizasyonları kullanılarak 60 nm boyutlarında, 0,088 PDI değerinde AgNP sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen AgNP+HAP parçacıklar Sprey Kaplama yöntemi kullanılarak grade 4 saflıkta temin edilen titanyum dental implantlara uygulanmıştır. İmplant malzemesi üzerindeki mikro yapı incelemeleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tekrarlı gümüş nanoparçacık üretimi ile optimum değerlerde AgNP sentezi gerçekleştirilmiş, sentezlenen AgNP'nin HAP'a katkılanması sonucu antibakteriyel aktivite gösterilmiştir. Sentezlenen kaplama malzemesinin sprey kaplama yöntemi kullanılarak dental implant uygulamalarında kullanılmak üzere titanyum implantlara uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to increase the rate of osseointegration and reduce the risk of infection in dental implant applications, silver nanoparticle added (AgNP) hydroxyapatite (HAP) nanoparticles were synthesized; The antibacterial activity of the synthesized coating material on three different bacterial species (S. aureus, E. coli, S. mutans) was investigated by agar well diffusion and agar disc diffusion methods. With using the parameters changed during the preparation of the production protocol, DLS and UV-Vis characterizations, AgNP synthesis was carried out at 60 nm in size with a PDI value of 0,088. The synthesized AgNP+HAP particles were applied to grade 4 (purity) titanium dental implants with using the Spray Coating method. Microstructure investigations on the implant material were performed with using scanning electron microscopy (SEM). AgNP synthesis was carried out at optimum values with repeated silver nanoparticle production processes, and antibacterial activity was demonstrated as a result of the doping of the synthesized AgNP to HAP. The applicability of the synthesized coating material to titanium implants for use in dental implant applications using the spray coating method has been discussed.