Determination of the tumoricidal effect by in-vitro methods for the acquiring of food-sourced bioactive protein and the formation of active pharmaceutical substance
Gıda kaynaklı biyoaktif protein eldesi ve aktif ilaç etken maddesinin oluşturulması amaçlı tümorisidal etkinin in vitro yöntemlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 847044
  2. Yazar: REYHAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAAT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Enkapsülayon, gıda bileşenlerinin korunması, stabilizasyonu ve yavaş salımı için kullanılan nispeten yeni bir teknolojidir. Bununla birlikte enkapsülasyon gıda dışında ilaç ve kozmetik gibi geniş bir kapsamda kullanılmaktadır. Bahsedilen alanlarda birçok çalışma mevcuttur. Ancak önemli terapötik etkiye sahip protein ve peptit kaynaklı ilaç etkin maddelerinin enkapsülasyonu ile ilgili çalışma sayısı fazla değildir. BAMLET kompleksi, 2000'li yılların başında keşfedilen aktif tıbbi bileşiklerden biridir. BAMLET (Bovine Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumors), kısmen katlanmamış sığır α-LA'sı ve çoklu oleik asit moleküllerinden oluşan tümörisidal bir moleküler komplekstir. Bu tip ilaçların klinik kullanımı için üretim ve depolama koşulları gibi in-vitro şartların kararlılığa etkisi yanında; in vivo koşulların (Örn: enzimatik hidroliz) terapötik etki üzerine olumsuz sonuçları bulunmaktadır. Bu stabilite sorunlarını enkapsülasyon ile elimine etmek mümkündür. Mevcut kanser tedavilerinde, başta antitümor ajanların sistemik dağılımı olmak üzere, karşılaşılan pek çok dezavantajın üstesinden gelmek için nano-taşıyıcı sistemler geliştirilmiştir. Bunlar içerisinden polimerik nanopartiküller; küçük boyutlara sahip olma, tümör hedefli ilaç salımı gerçekleştirebilme, kolay üretilebilme, yüksek kararlılığa sahip olma, biyobozunurluk gibi pek çok avantaj sunması ile dikkat çekmektedir. Bu açıklamalar ışığında, yağsız sütten saflaştırılarak oleik asitle birleştirilen proteinin enzimatik yöntemlerle modifikasyonu ve tümorisidal özelliklerinde meydana gelen değişimin gözlenmesi ve stabilitesinin arttırılması planlanmıştır. Bu doktora programının amaçları, (i) yağsız sütten α-LA saflaştırılması ve karakterizasyonu; (ii) α-LA'nın enzimle modifikasyonu ve yapısal değişikliklerin karakterize edilmesi; (iii) α-LA ve hidrolize α-LA'nın oleik asitle kompleks haline getirilmesi ve meydana gelen komplekslerin tümorisidal etkinliklerinin incelenmesi; (iv) komplekslerin (bio)pharmaceutical özelliklerini arttırmak için enkapsüle edilmesi ve yine tümorisidal özelliklerinin in-vitro kıyaslanması olarak özetlenebilir. Belirtilen amaçları gerçekleştirmek için iki farklı deneysel çalışma (Bölüm 3-4) yapılmıştır. İlk olarak yağı alınmış sütten α-LA proteinin saflaştırılmış, karakterize edilmiş, oleik asitle bir kompleks haline getirilmiş ve geniş bir perspektiften tümorisidal ve fonksiyonel özellikleri değerlendirilmiştir (Bölüm 3). Daha sonra protein, enzimler yardımıyla hidrolize edilmiş ve yeni kompleksin özellikleri BAMLET kompleksi ile kıyaslanmıştır (Bölüm 3). Bir önceki bölümde elde edilen verilere dayanarak, komplekslerin karakterizasyonu ve yapısal modifikasyonu incelenmiştir. Ayrıca elde edilen kopmleksleri için uygun olabilecek tüm yöntemler denenmiş ancak çift emülsiyon (WOW) yöntemi seçilerek, komplekslerin enkapsülasyonu yapılmıştır. Enkapsülasyon sonrası elde edilen (bio)pharmasötiklerin etkinliği tekrar tümorisidal yönden incelemiştir (Bölüm 4). Bölüm 1'de, mevcut Ph.D. tezinin kapsamı ve ana hedefleri tanımlanmıştır. Hemen ardından Bölüm 2'de, α-LA proteininin enzimatik modifikasyonu ve fonksiyonel özelliklerini kapsamlı bir şekilde inceleyen bir derleme çalışması sunulmaktadır. Başlangıçta, incelenen BAMLET ile ilişkili proteinlerin bileşimleri incelendi. Ardından, değişen protein saflaştırma yöntemleri, oleik asit bileşimi, yeni bir kompleksin nasıl oluşturulacağı, fonksiyonel ve tümörisidal özelliklerinin nasıl arttırılacağı değerlendirildi. Bu derlemenin son ama odak noktası, BAMLET proteininin bugüne kadar açıklanan ve üzerinde çalışılan tüm fonksiyonel ve tümörisidal özelliklerinin ve bunları geliştirmek için potansiyel olarak kullanılabilecek yöntemlerin incelenmesidir. Bölüm 3'de yağsız inek sütünden α-laktalbümin saflaştırıldı ve oleik asitle birleştirilerek BAMLET üretildi. Öte yandan, saflaştırılan α-LA hidrolize edilerek oleik asit ile birleştirildi ve iki grup arasındaki fonksiyonel özellikler karşılaştırıldı. BAMLET proteini üretmek için sığır sütünden α-LA elde edildi. Literatürle uyumlu olarak 1 litre sütten 0,8 µl g α-LA saflaştırılmıştır. Proteinin oleik asit ile kombinasyonu, sıcaklık uygulama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. α-LA ve BAMLET kompleksleri, Hızlı Protein Sıvı Kromatografisi (FPLC) ile tanımlandı. α-LA için kromatogramda tek bir pik belirdi ve literatürde tanımlandığı gibi 280 nm dalga boyunda sonuç elde edilmiştir. Referans molekül ağırlıkları ile oluşturulan kalibrasyon eğrisine göre α-LA'nın FPLC'de tek bir tepe noktası vermesi ve bu tepe noktasının 14.2 kDa ağırlığını doğrulaması ile saflaştırma prosedürünün yerine getirildiği doğrulandı. BAMLET kompleksinin moleküler ağırlığı FPLC ile belirlendi ve inkübasyon süresi boyunca karakterizasyonu belirlenmiştir. Fourier Transform Infrared (Kızılötesi) Spektroskopisi (FTIR) ile α-LA hidrolize α-LA, BAMLET veH BAMLET koaservatları incelenmiştir. Bu yolla disülfit bağlar ve amid gruptarı tanımlanmıştır. HBAMLET için, amid gruplarının hiçbiri gözlemlenmezken, tek bir belirgin pik tespit edildi. 1747.33 cm-1' de HBAMLET'in esterlenmiş grubuna karşılık gelen bir pik noktası belirlendi. Asetillenmiş birimlerin C=O titreşimine (C=O gerilmesi) atfedilen karakteristik bir amid I bandında yani 1642 cmˉ ˡ'de BAMLET için karakteristik bant gözlendi. Yine α-LA, hidrolize α-LA, BAMLET ve HBAMLET ve bunların nanopartikülleri için diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) kullanılarak termal özellikleri belirlenmiştir. Bu sayede, α-LA, BAMLET, hidrolize α-LA ve HBAMLET komplekslerinin denatürasyon pik sıcaklıkları ve denatürasyon entalpileri belirlendi. Son bir nokta olarak, BAMLET'in ve hidrolize formunun sitotoksik karakteri ve anti-kanser aktivitesi, meme kanseri (MCF7) ve prostat kanseri hücresi (DU145) hatlarına odaklanarak in-vitro olarak karşılaştırmalı analiz edildi. Sonuçlar, yapısal değişikliğe uğramamış BAMLET formunun en etkili dozunun, 24 saat sonra MCF7 ve DU145'in canlılığını sırasıyla 10 µg/mL'de %89.2 ve 2.14 µg/mL'de %48,0 oranında azalttığını göstermiştir. Hidrolizden sonra, en etkili dozlar değiştirildi, ancak aynı koşulda anti-kanser etkisi MCF7 (6.38 µg/mL) için %21.96'ya ve DU145 (6.38 µg/mL) için %32.17'ye yükseldi. İlginç bir şekilde, hidrolizedilmemiş BAMLET, 2,1 µg/mL konsantrasyonunun üzerindeki fibroblastlar üzerinde sitotoksik etki gösterdi, ancak bu zararlı etki, BAMLET'in enzim ile muamelesinden sonra ortadan kalktı. Hücre canlılığı 6.38 µg/mL hidrolize BAMLET'te 2.7 kat desteklenmiştir. Sonuç olarak, α-LA'nin hidrolize formundan üretilen BAMLET'in kanser hücrelerine karşı hidrolize olmayan formuna göre daha etkili olduğu bulundu. HBAMLET'in, fibroblastlar üzerinde herhangi bir toksik etkisi olmayan, umut verici bir doğal anti-kanser ürünü olduğu bulundu. En önemli farklılıklar ise BAMLET'in tümörisidal aktivite özelliklerinde gözlendi. Antikanser aktivitenin enzimatik hidrolizden sonra önemli ölçüde arttığı bildirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, BAMLET ve HBAMLET kompleksleri aşağıdaki çalışmalar için materyal olarak kullanılmıştır (Bölüm 4, 5). HBAMLET kompleksinin enzimatik modifikasyonunun ve ümit verici in-vitro değişikliklerin gözlemlenmesinin takiben, her iki tümörisidal kompleks de Bölüm 4'te kapsüllenmiştir. Bu amaçla kompleksler, taşıyıcı olarak poli(laktik-ko-glikolik) asit (PLGA) polimeri kullanılarak ikili emülsiyon yöntemi ile kapsüllendi. Taşıyıcı ajan olarak bir polimerin seçilmesi, yüksek stabilite, biyolojik olarak parçalanabilirlik, küçük boyut, tümör hedefli ilaç salınımı ve kolay üretim gibi birçok avantaj sunmasıyla bağlantılıdır. Bu süreçte birçok polimer malzemesinin uygunluğu denenmiş ve PLGA polimerinin konfigurasyona uyumu polimerik nanopartikülleri (PNPs) oluşturmaya olanak sağlamıştır. Oluşturulan nano partiküllerin karakterizasyonu FTIR, DSC ve ZetaSizer cihaz ve yöntemleriyle araştırıldı. Daha sonra, BAMLET ve HBAMLET komplekslerinin sitotoksik karakteri ve anti-kanser aktivitesi, meme kanseri (MCF7) ve prostat kanseri hücresi (DU145) hatlarına odaklanarak in-vitro olarak karşılaştırmalı olarak tekrar analiz edildi. HBAMLET'in en etkili konsantrasyonu 6.38 µg/mL olarak bulundu ve bu konsantrasyonda MCF7 ve DU145'in canlılığını sırasıyla %64,63 ve %47,7 azalttı. Ancak BAMLET daha az etkiliydi ve 10 µg/mL ve 2.14 µg/mL'de MCF7 ve DU145'in canlılığını sırasıyla %9,6 ve %39,5 azalttı. Ne yazık ki BAMLET, 2.14 µg/mL'den daha yüksek konsantrasyonda fibroblastlar üzerinde sitotoksik etki gösterdi, ancak HBAMLET, kullanılan konsantrasyonlarda sitotoksik değildi, bu da HBAMLET'in belirgin bir doğal anti-kanser ürünü olabileceğini gösterdi. Ardından BAMLET komplekslerinin uzun süreli kontrollü salınımı için ikili emülsiyonları hazırlandı. HBAMLET-PLGA nanopartikülünün yedi günlük salınım profili in-vitro olarak incelendi. PDI değeri 0.096 iken, partikül boyutu 199.3 nm ve ζ-potansiyeli -14 mV olarak belirlendi. BAMLET kompleksi için aynı kriterler değerlendirildiğinde; PDI değeri 0,098 iken partikül boyutu 22,8 nm ve ζ-potansiyeli -9,46 mV olarak belirlendi. BAMLET için en yüksek salınım oranı %65,76 ile 6. günde gözlenirken, bu oran HBAMLET için 5. günde %73,54 olarak gözlendi. Bunun yanında, BAMLET ve HBAMLET, kapsülleme verimliliği de(sırasıyla %72,75 ve %84,44) belirlendi. HBAMLET'in salınımının çift emülsiyonlarda kontrol edilebileceği ve in-vitro olarak salınabileceği sonucuna varıldı. HBAMLET yüklü ikili emülsiyonlar, tümörisidal etkiye sahip bir ilaç tedavisinin aktif ilaç maddesi olarak kullanılabilir. Son olarak, Bölüm 5'de, önceki kısımlardan elde edilen verilere dayanarak, önerilen yeni tedavi yaklaşımı kullanılarak α-LA proteininin yapısının değiştirilip oleik asitle kompleks haline getirilmesi ve bu değiştirilen formun tümorisidal özelliklerini iyileştirme potansiyelleri hakkında kapsamlı bir tartışma ve sonuçlar sunulmaktadır. BAMLET ve HBAMLET yüklü terapötik etkili polimerik nanopartiküller oluşturularak komplekslerin kararlılığı artırılmıştır. Double emulsion yöntemi, nano-taşıyıcı sistemlerin antitümör ajanların sistemik dağılımına getirdiği avantajlar nedeniyle seçilmiştir. Çalışmanın etkinliği ispatlandığı gibi gelecekteki araştırmalar için umut verici tavsiyeler de verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Encapsulation; It is a relatively new technology used for the preservation, stabilization and slow release of food ingredients. However, encapsulation is used in a wide scope such as medicine and cosmetics other than foods. There are several studies in the mentioned areas. However, the number of studies on the encapsulation of protein and peptide-derived APIs with significant therapeutic effects is not high. The BAMLET complex is one of the active medicinal compounds that was discovered in the early 2000s. BAMLET (Bovine Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumors) is a tumoricidal molecular complex of partially unfolded bovine α-LA and multiple oleic acid molecules. Although this class of molecules was shown to be effective in many cancer types, their effectivity was not promising compared to synthetic drug products. In addition to the effect of in-vitro conditions such as production and storage conditions for clinical use of this type of drugs; In vivo conditions (e.g. enzymatic hydrolysis) have negative consequences on the therapeutic effect. It is possible to eliminate these stability problems by encapsulation. Nano-carrier systems have been developed to overcome many of the disadvantages encountered in current cancer treatments, especially the systemic distribution of antitumor agents. These include polymeric nanoparticles; It attracts attention with its small dimensions, ability to release tumor-targeted drugs, easy production, high stability, and biodegradability. Under the lights of these explanations, research was planned to modify the protein purified from skimmed milk and combined with oleic acid by enzymatic methods, to observe the change in tumoricidal properties and to increase its stability. The objectives of this Ph.D. thesis was (i) purification and characterization of α-LA from skimmed milk; (ii) enzyme modification of α-LA and characterization of structural changes; (iii) complexing α-LA and hydrolysed α-LA with oleic acid and examining the tumoricidal activities of the resulting complexes; (iv) encapsulation of the complexes to enhance their (bio)pharmaceutical properties and also in-vitro comparison of their tumoricidal properties. Two different experimental studies (Chapters 3-4) were conducted to achieve the declared purposes. Initially, α-LA protein from skimmed milk was purified, characterized, complexed with oleic acid, and its tumoricidal and functional properties evaluated from a wide-angle perspective (Chapter 3). The protein was then hydrolysed with the help of enzymes and the properties of the new complex were compared with the BAMLET complex (Chapter 3). Based on obtained data from the previous chapter, the characterization and structural modification of the complexes were investigated. In addition, all possible methods were tried for the complexes obtained, but the encapsulation of the complexes was made by choosing the double emulsion (WOW) method. The efficacy of (bio)pharmaceuticals obtained after encapsulation was again examined from a tumoricidal point of view thereafter the structural alterations of protein were discussed (Chapter 4). In Chapter 1, the scope and the main objectives of this present Ph.D. thesis are defined. Right after in Chapter 2, a comprehensive review of the enzymatic modification and functional properties of the α-LA protein is presented. Initially, the compositions of BAMLET-related proteins studied were reported. Following that, the changing methods of protein purification, oleic acid composition, how to form a new complex, and how to increase its functional and tumoricidal properties were evaluated. As the last but is the focal point of this review was examining of all the functional and tumoricidal properties of the BAMLET protein that have been described and studied to date, and methods that could potentially be used to enhance them. In Chapter 3, the α-LA was purified from the skimmed bovine milk, and BAMLET was produced with oleic acid. On the other hand, the purified α-LA was hydrolysed and combined with oleic acid, and the functional properties between the two groups were compared. To produce BAMLET protein, α-LA was obtained from bovine milk. In aggrement with the literature, 0.8 µl g of α-LA was purified from 1 liter of milk. The combination of the protein with oleic acid was carried out by temperature application method. α-LA and BAMLET complexes were identified by Fast Protein Liquid Chromatography (FPLC). For α-LA, a single peak appeared in the chromatogram and a result was obtained at a wavelength of 280 nm as defined in the literature. It was determined that the purification procedure was fulfilled, with α-LA giving a single peak in FPLC and confirming the 14.2 kDa weight of this peak, according to the calibration curve generated with the reference molecular weights. The molecular weight of the BAMLET complex was determined by FPLC and its characterization during the incubation period was determined. α-LA, hydrolysed α-LA, BAMLET and HBAMLET were investigated by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). In this way, disulfide bonds and amide groups were defined. For HBAMLET, a single distinct peak was detected, while none of the amide groups were observed. A peak corresponding to the esterified group of HBAMLET was determined at 1747.33 cm ˉ ˡ. Characteristic band was observed for BAMLET at 1642 cmˉ ˡ in a characteristic amide I band attributed to the C=O vibration (C=O stretching) of the acetylated units. Additionally, Thermal properties of α-LA were determined by using differential scanning calorimetry (DSC) for PLGA, hydrolysed α-LA, BAMLET and HBAMLET and their nanoparticles. In this way, denaturation peak temperature and denaturation enthalpy of α-LA, BAMLET, hydrolysed α-LA and HBAMLET complexes were determined. As a final point, The cytotoxic character and the anti-cancer activity of BAMLET and of its hydrolysed form were comparatively analyzed in-vitro focusing on breast cancer (MCF7) and prostate cancer cell (DU145) lines. The results showed that the most effective dose of the untreated form of BAMLET decreased the viability of MCF7 and DU145 by 89.17% at 10 µg/mL and 48.10% at 2.14 µg/mL after 24 hours, respectively. After the hydrolyses, the most effective doses were altered, but the anti-cancer effect was improved to 21.96% for MCF7 (6.38 µg/mL) and 32.17% for DU145 (6.38 µg/mL) under the same condition. Interestingly, the BAMLET demonstrated cytotoxic effect on fibroblasts above the concentration of 2.1 µg/mL, but this detrimental effect was vanished after the enzyme treatment of BAMLET. The cell viability was supported by 2.7-fold at 6.38 µg/mL HBAMLET. As conclusion, BAMLET produced from the hydrolysed form of the α-LA was found to be more effective against the cancer cells than its non-hydrolysed form. The HBAMLET was found to be a promising natural anti-cancer product without any toxic effect on fibroblasts. The most substantial differences were observed in the tumoricidal activity properties of BAMLET. It was reported that the anticancer activity increased significantly after enzymatic hydrolysis. Based on the results of this study, the BAMLET and HBAMLET complexes were used as material for the following studies (Chapler 4, 5). Following enzymatic modification of the HBAMLET complex and observation of promising in-vitro changes, both tumoricidal complexes were encapsulated in Chapler 4. For this purpose, the complexes were encapsulated by double emulsion method using poly (lactic-co-glycolic) acid (PLGA) polymer as a carrier. Choosing a polymer as a carrier agent is preferred because it offers many advantages such as high stability, biodegradability, small size, tumor-targeted drug release, and easy production. In this process, the suitability of many polymer materials was tested and the conformity of the PLGA polymer to the configuration allowed to form polymeric nanoparticles (PNPs). Then, the cytotoxic character and the anti-cancer activity of BAMLET and HBAMLET complexes was again examined in-vitro on MCF/ and DU145 cancer cells. The most efficient concentration of HBAMLET was found to be 6.38 µg/mL, at which it decreased the viability of MCF7 and DU145 by 64.63% and 47.7%, respectively. However, BAMLET was less effective and decreased the viability of MCF7 and DU145 at 10 µg/mL and 2.14 µg/mL by 9.6% and 39.5%, respectively. Unfortunately, the BAMLET demonstrated cytotoxic effect on fibroblasts at the concentration higher than 2.14 µg/mL, however HBAMLET was not cytotoxic at the used concentrations, which showed that HBAMLET could be a noticeable natural anti-cancer product. For prolong controlled release of BAMLET products, their double emulsions were prepared.The seven-days release profile of the HBAMLET-PLGA nanoparticle was investigated in-vitro. The PDI value was 0.096, the particle size was 199.3.8 nm and the ζ-potential was determined as -14 mV. When the same criteria are evaluated for the BAMLET complex; while the PDI va