Koroner BT anjiografi ile koroner arter anomalisi prevalansının belirlenmesi ve anomali gösteren damarların dallanma paternlerinin değerlendirilmesi
Determining the prevalence of coronary artery anomalies and evaluation of branching patterns showing anomali by coronary CT angiography
- Tez No: 716279
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koroner arter anomalilerinin görülme sıklığı seyrek olup genel popülasyonda prevalansı yaklaşık olarak % 1-2'dir. Bu anomalilerin de büyük bir bölümü klinik olarak sessiz olup, çok azı hemodinamik olarak önemli olmakla birlikte bazıları potansiyel bir malign aritmi, iskemi, ve miyokardiyal disfonksiyon kaynağıdır. Genç sporcularda, koroner arter anomalileri, genellikle şiddetli fiziksel egzersiz ile ani kardiyak ölümün (ölümlerin % 12'si) ikinci yaygın nedeni olarak kabul edilir. Doğru teşhis ve tedavi planı için koroner arterlerin normal ve varyatif anatomisi ile BT görüntülerine aşina olmak son derece önemlidir. Çok kesitli BT anjiografi kullanımı, invaziv olmaması, hızlı görüntü alma avantajı, çok planlı rekonstrüksiyon kapasitesi ve konvansiyonel anjiografiye göre daha üstün bir betimleme yeteneği nedeniyle koroner arterleri görüntülemek ve üç boyutlu ilişkilerini ortaya çıkarmak için son yıllarda artmıştır. Tez çalışmamızda, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Radyoloji Bölümü'nde 01.01.2012 - 31.12.2018 tarihleri arasında çekilen 1802 Çok Kesitli Koroner BT Anjiografi görüntüleri kullanılmış ve toplam 268 varyasyon ve 48 anomali saptanmıştır. Anomali olarak kabul edilenlerin 40 tanesi arterlerin çıkış ve seyirleri ile ilgili anomaliler, 6 tanesi arterlerin kendi anatomileri ile ilgili anomaliler ve 2 tanesi ise arterlerin sonlanmaları ile ilgili olan anomaliler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anomalies of coronary arteries are uncommon and found in approximately 1–2 % of the general population. While most of these anomalies are clinically silent, a few might be hemodynamically significant and have a potential occurance for malignant arythmia, ischemia and myocardial dysfunction. Coronary artery anomalies are the second most prevalent cause of sudden cardiac death (% 12) in young athletes after strenuous excersize. Comprehensive knowledge of the normal and variant anatomies of the coronary arteries and familiarity with CT images are imperative for precise diagnosis and subsequent planning of treatment. Multidetector Computed Tomography Angiography; due to its non invasiveness, faster scan times, multiplanar reconstruction capabilities and a superior rate of detection of these anomalies compared to conventional angiography in providing more accurate delineation is being used increasingly in order to characterize the type of anomalies and their three-dimensional spatial relations. In this thesis, MDCT angiographies of 1802 patients scanned between 01.01.2012 and 31.12.2018 were included from the archives of the Department of Radiology of Mersin University Hospital. Totally 268 were evaluated as variation and 48 were as anomaly of coronary arteries. Of these anomalies, 40 were anomalies of origination and course, 6 were anomalies of intrinsic coronary arterial anatomy and 2 were anomalies of termination.