Transkateter Aort kapak implantasyonu yapılan hastaların ekokardiyografik ve biyokimyasal parametreleri ile QT dispersiyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between echocardiographic and biochemical parameters with QT dispersion in patients underwent transcatheter Aortic valve implantation
- Tez No: 716280
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu Yapılan Hastaların Ekokardiyografik ve Biyokimyasal Parametreleri ile QT Dispersiyonu İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaç : Bu çalışmamızda ileri aort darlığı bulunan hastaların güncel bir tedavi yöntemi olan transkateter yolla aort kapak yerleştirilmesi sonucunda, ventrikül aritmilerinin gelişimi açısından önemli bir belirteç olan QT dispersiyonu üzerine etkisini biyokimyasal ve ekokardiyografik parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 29 hastanın TAVİ işleminden bir gün öncesinde ve işlemden bir ay sonrasında 12 derivasyonlu elektrokardiyogramı çekilmiş, ekokardiyografik parametreleri kaydedilmiş, laboratuar ve biyokimyasal parametreleri alınmıştır. Bulgular: TAVI işlemi sonrası LVMI, Sm ve E/Em oranında istatistiki olarak anlamlı değişiklik saptanmaz iken aort kapak mean-gradiyent, EDV ve ESV de istatistiki olarak anlamlı azalma, EF de ise anlamlı artış saptandı. E ve A hızlarında anlamlı artış saptandı. Em ve Am' nin her ikisinde anlamlı olarak artış izlendi. CRP' de işlem sonrası anlamlı artış meydana gelirken diğer laboratuar parametrelerinde anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Assessment of the relationship between echocardiographic and biochemical parameters with QT dispersion in patients underwent transcatheter aortic valve implantation Introduction : The aim of the present study is to evaluate the effect of transcatheter aortic valve implantation on QT dispersion, which is a valuable electrocardiographic marker of ventricular arrhythmia, along with echocardiographic and biochemical markers. Methods: The 12 lead electrocardiograms of 29 patients who underwent TAVI, were obtained one day before and one month after the procedure. The laboratory data were obtained and transthoracic echocardiography was performed. Results: There was no significant alteration in LVMI, Sm and E/Em ratio after TAVI but the aortic valve mean-gradient, EDV and ESV were significantly decreased after the procedure compared to preprocedural values. While the EF was significantly increased after the TAVI. E and A wave velocities were significantly increased after the TAVI. Both Em and Am were significantly increased. CRP was significantly increased after the procedure but a significant alteration was not observed in other laboratory parameters.