Design, implementation and evaluation of computer laboratory experiments for medical imaging systems on a single object
Tıbbi görüntüleme sistemlerine yönelik bilgisayar laboratuvarı deneylerinin tek bir nesne için tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 716286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Education and Training, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektrik ve elektronik mühendisliği (EEM) müfredatının önemli bir yönü olan tıbbi görüntüleme sistemleri (TGS), fizik, enstrümantasyon, veri toplama, görüntü üretimi, modelleme ve kalite değerlendirmesi dahil olmak üzere çok çeşitli yaklaşımları kapsar. Birçok EEM müfredatı, öğrencilere tüm çağdaş tanısal görüntüleme sistemlerini tanıtan iyi yapılandırılmış bir TGS dersi içermesine rağmen, MIS laboratuvar çalışması görüntü işleme ile sınırlıdır. Bu tezde, MIS ile ilgili çalışmaların uygulanabilirliğini ve anlaşılmasını artırmak için bir dizi laboratuvar deneyi tasarlanmıştır. Geleneksel X-ışını, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) modalitelerinin işleyişi, Shepp-Logan fantomu kullanılarak simüle edilir. Geleneksel biyomedikal görüntü elde etme teknikleri, farklılıklarının ve benzerliklerinin anlaşılmasını kolaylaştırmak için aynı fantom kullanılarak analiz edilmiştir. Her modalite için simülasyonlar yoluyla, görüntüleme sistemleri için uygulamalı bir öğrenme stratejisi geliştirilir. Geliştirilen deneysel prosedürlerde, her bir özel durum için oluşturulan algoritmalar ile her bir modalitenin simülasyonu sırasında ayarlanabilir parametreler kullanılarak her görüntüleme sistemi için birden fazla durum görüntülenebilir. Akla gelebilecek tüm senaryoların simüle edilmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, görüntüleme sistemlerinin çeşitli koşullarının yanı sıra farklı modaliteleri karşılaştırma imkanı sunar. İçerik, X-ışını radyografisi ve CT için projeksiyon ve geri projeksiyondan oluşurken, k-alanı işlenir ve MRI için çeşitli rekonstrüksiyon yöntemleri analiz edilir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging systems (MIS), a crucial aspect of the electrical and electronics engineering (EEE) curriculum, encompasses a wide range of approaches, including physics, instrumentation, data gathering, image production, modeling, and quality evaluation. Although many EEE curricula include a well-structured MIS course that introduces students to all contemporary diagnostic imaging systems, MIS laboratory work is confined to image processing. In this thesis, a set of laboratory experiments has been designed in order to increase the applicability and understanding of studies related to MIS. The functioning of conventional X-ray, Computed Tomography (CT), and Magnetic Resonance Imaging (MRI) modalities are simulated by utilizing the Shepp-Logan phantom. Traditional biomedical image acquisition techniques have been analyzed using the same phantom to facilitate an understanding of their differences and similarities. Through simulations for each modality, a hands-on learning strategy for imaging systems is developed. In the developed experimental procedures, multiple states can be displayed for each imaging system by using adjustable parameters during the simulation of each modality through algorithms created for each specific case. All conceivable scenarios are aimed to be simulated. The acquired outcomes offer the possibility of comparing the different modalities as well as various conditions of the imaging systems. The content consists of projection and back-projection for X-ray radiography and CT, while k-space is described processed and several reconstruction methods are analyzed for MRI.