Akıllı şehir tasarım ilkeleri ile uyumlu bir e-planlama sistemi geliştirilmesi - Bayraklı örneği
Developing an e-planning system compatible with smart city design principles - case of Bayraklı
  1. Tez No: 716292
  2. Yazar: TUĞÇE ALTINKİLİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Akıllı şehirler kavramının yeni bir kentsel planlama perspektifi olarak giderek daha popüler hale gelmesiyle büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi yeni teknolojiler hayatımızın bir parçası olmaya başlamıştır. Hatta akıllı şehir uygulamaları neredeyse kentsel sorunların çözümü için başvurulan ilk kavram haline gelmiştir. Ancak toplumdaki sosyo ekonomik eşitsizlikler nedeniyle bu yeni teknolojilere farklı seviyelerde erişilebilirlik, bu yaklaşımın geleceğin şehirlerinin planlaması için önemli bir araştırma konusu olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak akıllı şehir kavramı ve akıllı şehrin şehir planlama disiplini ile ilişkisi irdelenmiş, daha sonra ortak unsur olan e-planlama kavramı değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, e planlama ve akıllı şehir uygulamaları kapsamında gecekondu, merkezi iş alanları veya geleneksel konut alanları gibi farklı kentsel dokularda yaşayan ve farklı teknolojik becerilere sahip olan sakinlerin şehir planlamasına eşit olarak katılabilmelerini sağlamak için akıllı yönetişim potansiyelleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, İzmir ili Bayraklı ilçesi: seçilmiş belediye yöneticilerinin Bayraklı'yı akıllı şehir haline getirme projelerinin olması ve Bayraklı'nın farklı mahalle örüntülerine sahip olması nedenleriyle örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın temel metodolojisi Bayraklı ilçesinde farklı sosyo-ekonomik özelliklere sahip kentsel alanlarda çevrimiçi belediye hizmetlerinin kullanımını haritalamak ve mekansal olarak analiz etmektir. Bu amaçla, belediyenin resmi web sitesinin çevrimiçi 'e hizmet' bölümünü kullanan sakinlerin konumlarını içeren bir mekansal veri tabanı CBS aracılığıyla oluşturulmuş ve dijital analiz haritaları üretilmiştir. ArcGIS'te üretilen tüm analiz katmanlarının birlikte değerlendirilmesiyle Bayraklı'daki mahallelerin akıllı yönetişim potansiyeli düzeyleri için düşük, orta ve yüksek olarak sonuç tablosu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of smart cities has become increasingly popular as a new urban planning perspective. Thus, new technologies have started to become a part of our lives and smart city has almost become the first concept that gets consulted in order to solve urban problems. However, different levels of accessibility to these new technologies due to socio economic disparities in the society proves this approach to be an important research subject for the urban planning of future cities. Within the scope of this study, firstly the concept of smart city and its relationship with urban planning discipline were examined, then the concept of e-planning was evaluated. In the last part of the study,the main objective is to evaluate smart-governance potential of residents who live in different urban areas such as squatter settlements, central business districts or conventional housing areas and have different technological skills in order to participate equally in city planning. The main methodology of this study is to map and spatially analyse the use of online municipality services in urban areas with different urban pattern and socio-economic characteristics in Bayraklı district. For this purpose, a spatial database via GIS was built including the location of residents who use the online 'e-service' section of the municipality's official website and digital analysis maps was produced. The result table was generated for the level of smart governance potential of the neighborhoods in Bayraklı as low, medium and high by superposing all layers of analysis produced in ArcGIS.