Design and implementation of a 3D Helmholtz coil system
3B Helmholtz bobin sisteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 716298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte elektronik ve mekanik cihazlar giderek küçülmekte ve kablosuz sistemler bir zorunluluk haline gelmektedir. Manyetik alan, mekanik güç kaynakları için çok iyi bir alternatiftir. Ulaşım, biyomedikal uygulamalar, mikro robotik, katı ve sıvı manyetik malzemelerin manipülasyonu gibi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Manyetik alan uygulamalarında yaygın olarak kullanılan manyetik alan kaynakları, sabit mıknatıslar, elektromıknatıslar, solenoidler ve Helmholtz bobinleridir. Bu kaynakların içinde Helmholtz bobin sistemleri, düzgün ve dönen manyetik alan oluşturma yetenekleri ile diğer manyetik alan kaynaklarından bir adım öne çıkmaktadır. Bu tezde kapsamında, bir 3B Helmholtz bobin sistemi tasarlanmış, üretilmiş ve sistemin kontrolü gerçekleştirilmiştir. Bobin sisteminin düzgün ve dönen bir manyetik alan oluşturma yeteneğini tam olarak gösterebilmek için, sistem uzaysal manyetik alan değişikliklerine çok duyarlı olan manyetik nanoakışkanların ısıl iletkenlik ölçümlerinde kullanılmıştır. Bu amaçla, her bobin çifti hem alternatif hem de doğru akım altında gerekli manyetik alanı oluşturacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Bunu takiben, bobin sistemini sürmek ve kontrol etmek için elektriksel bileşenler tasarlanmış ve üretilmiştir. İmalat sürecinden sonra sistem tarafından oluşturulan manyetik alan incelenmiştir. Sayısal ve deneysel çalışmalar, 3B Helmholtz bobin sisteminin çalışma alanı içinde neredeyse düzgün manyetik alan oluşturabildiğini göstermektedir. Manyetik alan ölçümlerinden sonra Fe3O4-su manyetik nanoakışkanın ısıl iletkenliği, 3B Helmholtz bobin sistemi tarafından oluşturulan manyetik alan altında 3ω yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ölçümler, tasarlanan 3B Helmholtz bobin sistemi tarafından oluşturulan uygulanan manyetik alan altında manyetik nanoakışkanın ısıl iletkenliğinin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancing technology in recent years, electronic and mechanical devices are getting smaller and smaller and wireless systems are becoming a necessity. Magnetic field is a very good substitute for mechanical power sources, they can be used in many different fields such as transportation, biomedical applications, micro robotics and manipulation of solid and liquid magnetic materials. Commonly used magnetic field sources in magnetic field applications are permanent magnets, electromagnets, solenoids and Helmholtz coils. Among them, Helmholtz coil systems are stepping forward from other magnetic field sources with their ability to generate uniform and rotating magnetic field. In this thesis, a 3D Helmholtz coil system was designed, fabricated and controlled. To demonstrate its ability to generate a uniform and rotating magnetic field precisely, it is applied to thermal conductivity measurements of magnetic nanofluids which are very sensitive to spatial magnetic field changes. For this purpose, every coil pair was designed to generate the required magnetic field under both alternative and direct current. Then the coil system was fabricated. Following that, the electrical components were designed and fabricated for driving and controlling the coil system. After the fabrication process, the magnetic field generated by the system was investigated. The numerical and experimental investigations pointed out that 3D Helmholtz coil system can generate almost uniform magnetic field inside the work space. After the magnetic field evaluation studies, the thermal conductivity of Fe3O4-water magnetic nanofluid was investigated using 3ω method under an external magnetic field generated by the 3D Helmholtz coil system. The measurements showed that thermal conductivity is enhanced under the applied magnetic field generated by the proposed 3D Helmholtz coil system.