Kök kanal tedavisinde son irrigasyon ajanı olarak kullanılan MTAD solüsyonunun periapikal lezyonlu dişlerde tedavi başarısına etkisi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Effect of MTAD on outcome of primary root canal treatment: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 716316
  2. Yazar: BERKCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN DUMANİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; periapikal lezyonlu dişlerde, MTAD yıkama solüsyonunun geleneksel yıkama prosedürlerini takiben yapılan son yıkamada kullanılmasının apikal periodontitisin iyileşmesindeki etkisini radyografik ve klinik muayene ile gözlemlemektir. Tek köklü periapikal lezyonlu 100 dişe sahip 100 hasta her biri 10'arlı randomize bir blok tasarımı kullanılarak 2 gruba ayrılmıştır. Kök kanalları Reciproc Blue (VDW, Munich) döner sistem eğeler ile şekillendirilmiş ve kanal şekillendirilmesi sırasında yandan delikli enjektörler (NaviTips, 30 gauge; Ultradent Products, Inc., South Jordan, UT, ABD) kullanılarak 5 ml 2.5% NaOCl ile irrigasyon yapılmıştır. Son yıkama bir grupta 5 ml 2.5% NaOCl (n=50) ile diğer grupta 5 ml MTAD (n=50) ile yapılmıştır. Tüm kanallar 5 ml serum fizyolojik ile yıkandıktan sonra AH Plus kanal patı ve guta perkalarla soğuk lateral kondenzasyon yöntemi ile doldurulmuştur. Üç hasta tedavi sonrası hamilelik, sistemik hastalık ve medikament kullanımı gibi sebeplerden izlemden çıkarılmıştır. Doksan yedi hasta 24 ay sonra radyografik ve klinik muayene için geri çağırılmıştır. Yirmi beş hasta kontrol randevularına gelmediğinden çalışma dışı bırakılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası PAI skorları karşılaştırılmıştır ve dişler 'sağlıklı' (PAI ≤ 2) veya 'başarısız' (PAI ≥ 3) olarak değerlendirilmiştir. Grupların tedavi öncesi ve 24. ay takip radyografları arasındaki farkları karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Her bir grup için başlangıçtan takip sonuna kadar PAI skorlarındaki değişiklik Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Tedaviden 24 ay sonra 72 hasta değerlendirilmiştir. Yetmiş iki dişin 65'inde PAI skorunda istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüş görülmüştür. MTAD grubunda 37 dişin 33'ünde (% 89.2); NaOCl grubunda ise 35 dişin 32'sinde (% 91.4) radyolusensi azalmış veya kaybolmuştur. MTAD grubunda 4 dişin PAI skorunda değişiklik görülmemiştir. Başlangıç ve 24. ay sonrası PAI skorlarının değişiminde iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p= .551). MTAD solüsyonunun son yıkamada kullanılması kanal içi dezenfeksiyonda fayda sağlamakla beraber, iyileşme üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the radiographic outcome of a root canal treatment with and without additional use MTAD solution after 24 months recall. Methodology: One hundred single-rooted teeth with periapical radiolucency of 100 patients were randomized into two groups using a randomized block design with block sizes of 10 patients each. Root canals were prepared with Reciproc Blue and irrigation was performed with 5 ml 2.5% NaOCl during instrumentation. Final irrigation protocol was performed using 5 ml 2.5% NaOCl (n= 50) or 5 ml MTAD (n=50). Then the root canals were irrigated with 5 ml of saline and obturated with gutta-percha and AH Plus sealer. Three patients were excluded due to pregnancy, systemic disease and use of medicament. The 97 patients were recalled and evaluated radiographically at 24 month according to PAI scores. Twenty five patients were lost during follow-up. Pre and posttreatment PAI scores were compared and teeth were considered 'healthy' (PAI ≤ 2) or 'diseased' (PAI ≥ 3). Whitney U test was used to compare the differences between the post-operative and follow-up images. Wilcoxon signed rank test was conducted to examine the changes in PAI score from base line to the follow-up evaluation. Results: Seventy two patients were reexamined 2 years after treatment. Overall, a statistically significant decrease in PAI score from the base line to the follow-up evaluation was seen in 65 of 72 teeth. Absence and reduction of the radiolucency together were observed in the MTAD group in 33 of 37 teeth (89.2 %) and 32 of 35 teeth (91.4 %) in the NaOCl group. There was no significant difference between the results of decrease in PAI score was seen in both groups (P = 0.551). Conclusion: Root canal treatments with and without MTAD irrigation contributed equally to periapical healing. Acknowledgements: This work was supported by Cukurova University Scientific Research Support Program project number TDH-2019-12197.