Farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin periapikal iyileşme ve postoperatif ağrı üzerine olan etkisi:prospektif gözlemsel bir çalışma
Effects of different irrigation activation methods on periapical healing and postoperative pain
  1. Tez No: 908496
  2. Yazar: NAGİHAN ÇAKMAK KUŞÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kök kanal tedavisinde dezenfeksiyonunu optimize etmek için ek yöntemler uygulanagelmiştir. İrrigasyon aktivasyon metodları son zamanlarda en fazla kullanılan ve araştırılan yöntemlerdendir. İrrigasyon solüsyonlarının penetrasyonu ile pulpal dokuyu çözme ve antimikrobiyal etkiyi arttırma prensibine dayanır. Bu çalışmanın amacı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin lezyon iyileşmesi üzerine etkisinin in vivo değerlendilmesidir. Çalışmaya 50 hastada; 69 tek kanallı kronik periapikal lezyonlu diş dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak 2 çalışma ve 1 kontrol grubuna ayrıldı(n=23). Çalışma gruplarının birinde sonik aktivasyon ve diğerinde kanal içi ısıtma ile aktivasyon yöntemleri uygulanarak kanal tedavileri yapıldı. Kontrol grubunda ise geleneksel şırınga yöntemi ile irrigasyon yapılarak herhangi bir aktivasyon uygulanmadı. Başlangıç, 3. ay, 6. ay ve 9. ay röntgenleri paralel teknikle alındı. Postoperatif ağrıları 6, 12, 24, 48 ve 72. saatte BORG skalasına göre kaydedilmiş ve lezyon boyutları ölçülmüştür. BORG skalası ile alınan ağrı düzeylerinin ortalamaları 72 saat sonunda tüm gruplarda sıfırlanmıştır. Gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Lezyonların yüzdesel olarak ortalama değişimlerine bakıldığında 9. ayda; sonik grubunda 100%, kanal içi ısıtma grubunda 99 % oranında küçüldüğü, kontrol grubunda ise 79% oranında küçüldüğü görülmüştür. Tüm lezyonlarda anlamlı derecede iyileşme görülmüştür ancak kanal içi ısıtma uygulanan dişler ilk üç ayda daha hızlı iyileşmiştir. Kanal içi ısıtma başarılı bir kanal dezenfeksiyon yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Additional methods have been applied to optimize disinfection in root canal treatment. Irrigation activation methods are among the most commonly used and researched methods recently. It is based on the principle of dissolving pulpal tissue and increasing antimicrobial effect by penetration of irrigation solutions. The aim of this study is to evaluate the effect of irrigation activation methods on lesion healing in vivo. 69 single-root canal with chronic periapical lesion teeth were included in the study in 50 patients. Patients were randomly divided into 2 study and 1 control groups (n=23) . In one of the study group, root canal treatments were performed by applying sonic activation, and the other group ve performed by intracanal heating. In the control group, irrigation was performed with the traditional syringe method and no activation was applied. Initial, 3rd month, 6th month and 9th month radiographs were taken with parallel technique. Postoperative pain was recorded according to the BORG scale at 6, 12, 24, 48 and 72 hours and lesion sizes were measured. The average pain levels obtained with the BORG scale were reset to zero in all groups after 72 hours. No significant difference was observed between the groups. When the average percentage changes of the lesions were examined, it was observed that the lesions had shrunk by 100% in the sonic group, 99% in the intracanal heating group, and 79% in the control group in the 9th month. Significant improvement was observed in all lesions, but teeth treated with intracanal heating healed faster in the first three months. Intracanal heating is a successful method of canal disinfection.