Farklı irrigasyon aktivasyon tekniklerinin kök kanal patlarının dentin tübül penetrasyonuna etkisi: Konfokal lazer tarama mikroskobu çalışması
The efficacy of different irrigation activation methods to the penetration of root canal sealers: A confocal laser scanning microscope study
  1. Tez No: 680681
  2. Yazar: EZGİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kök kanal tedavisinde aktif irrigasyon ile; solüsyonların kök kanalında hidrodinamik etkinliği güçlendirilerek dezenfeksiyonun etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir. Çalışmamızda yeni bir aktivasyon tekniği olan SWEEPS'in daha önce literatürde çalışmaları bulunan ultrasonik aktivasyon, sonik aktivasyon ve eğe ile aktivasyon ile etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca irrigasyon işleminde uygulanan farklı protokoller dentin yüzeyinde değişikliğe sebep olarak, kök kanal patının dentin tübüllerine penetrasyonunu etkilemektedir. Rezin esaslı kök kanal patları; tıkama özelliklerinin iyi olması, boyutsal stabilite göstermesi, antimikrobiyal etkinliği bulunması ve yeterli radyoopasitesisebebiyle tercih edilmektedir. Son yıllarda hayatımıza giren biyoseramik esaslı patlar; osteoindüktif etkisi, doku sıvıların varlığında sertleşebilmesi, uzun süreli antibakteriyel etkisi, sızdırmazlığı, uzun çalışma süresi, sertleşirken genleşerek kök kanalını boşluksuz doldurması gibi özellikleriyle kök kanal dolgu malzemesi olarak önerilmektedir. Farklı irrigasyon aktivasyon prosedürlerinden sonra kök kanallarının rezin esaslı kök kanal patı (AH Plus) ve biyoseramik esaslı kök kanal patı (MTA Fillapex) ile dolumu sağlanacaktır. Bu çalışmanın amacı etkili irrigasyon aktivasyon yöntemleri arasında temizleme işlemi ve kanal patı penetrasyonu açısından ideal yöntemi bulmak ve rezin esaslı kök kanal patları ile biyoseramik esaslı kök kanal patlarını dentin tübüllerine penetrasyon başarısı açısından değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Root canal treatment with active irrigation; the hydrodynamic activity in the root canal of the solutions is intended to increase the effectiveness of the disinfection. In our study, a new activation technique, SWEEPS, which has previously been studied in the literature, is ultrasonic activation, sonic activation and file activation. In addition, different protocols applied in irrigation process affect the penetration of root canal paste into dentin tubules by causing changes on dentine surface. Resin based root canal sealers are preferred because of their good clogging properties, dimensional stability, antimicrobial activity and sufficient radioopacity. Bioseramic based pastes, which have come into our lives in recent years, are recommended as root canal filling material due to its osteoinductive effect, its ability to harden in the presence of tissue fluids, its long-term antibacterial effect, its sealing, its long working time, and the filling of the root canal into the root canal as it hardens. After different irrigation activation procedures, root canals will be filled with resin based root canal sealer (AH Plus) and bioseramic based pastes (MTA Fillapex). The aim of this study was to find the ideal method for cleaning and channel paste penetration among the effective irrigation activation methods and to evaluate the penetration of resin-based and bioceramic-based root canal sealants to dentin tubules.