2008 küresel finans krizinin S&P500 endeksinde yer alan şirketlerin sistematik risk düzeyi üzerindeki etkileri
The examining effects of the 2007-2008 global financial crisis on the level of systematic risk for the companies listed in the S&P500 index
  1. Tez No: 716342
  2. Yazar: HÜLYA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BÜBERKÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada ABD S&P500 endeksinde yer alan 451 adet şirketi temsil eden 9 farklı sektörel borsa yatırım fonu dikkate alınarak 2008 küresel finans krizinin ABD merkezli döneminin bu şirketlerin zamanla değişen şartlı sistematik risk düzeyleri (beta katsayıları) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada 2008 küresel finans krizinin ABD merkezli döneminin sistematik riskin toplam risk içerisindeki payı üzerindeki etkilerine dayalı analizlere de yer verilmiştir. Analizlerde çoklu Student t dağılım varsayımına dayalı VAR(1)-Diagonal BEKK-GARCH (1,1) modelinden yararlanılmıştır. Çalışma bulguları küresel finansal krizinin ABD merkezli döneminin temel materyaller (XLB), tüketime dönük ürünler (XLY), endüstriyel üretim (XLI) ile enerji (XLE) ve finans (XLF) sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin oluşturduğu sektörel borsa yatırım fonlarının sistematik risk düzeylerinde istatistiki olarak anlamlı artışlara yol açtığını, teknoloji (XLK), dayanıklı olmayan tüketim malları (XLP), elektrik, su ve doğal gaz gibi hizmetleri sunan sektörler (XLU) ile sağlık sektöründe (XLV) faaliyet gösteren şirketlerin oluşturduğu sektörel borsa yatırım fonlarının sistematik risk düzeylerinde ise istatistiki olarak anlamlı bir azalışa yol açtığını göstermektedir. Ayrıca toplam riskin ayrıştırılmasına dayalı analizler inceleme kapsamındaki tüm sektörler için küresel finansal kriz döneminde sistematik riskin toplam risk içerisindeki payının sistematik olmayan riskin toplam risk içerisindeki payından daha fazla olduğu sonucuna işaret etmektedir. Bulguların proje değerleme, firma değerleme, portföy yönetimi, risk-getiri ilişkisi ve hedging işlemleri gibi çeşitli finansal analizler açısından uygulamaya dönük önemli bilgiler içerdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, taking into account the nine different sectoral Exchange-traded funds representing 451 companies listed in the S&P500 index, the effects of the US-centered period of the 2008 global financial crisis on the time-varying conditional systematic risk levels, which are represented by beta coefficients, of these companies are examined. The study also includes analyzes based on the effects of the US-centered period of the 2008 global financial crisis on the share of time-varying conditional systematic risk in time-varying conditional total risk. In the analyzes, the VAR (1)-Diagonal BEKK-GARCH (1,1) model based on the multiple Student t distribution assumption is used to estimate the time-varying conditional systematic risk parameters. The findings show that the US-centered period of the global financial crisis led to a statistically significant increase in the systematic risk levels of materials select sector SPDR EFT, energy select sector SPDR EFT, financial select sector SPDR EFT, industrial select sector SPDR EFT and consumer discret select sector SPDR EFT sectoral exchange traded funds, whereas it led to a statistically significant decrease in the systematic risk levels of technology select sector SPDR EFT, consumer staples select sector SPDR EFT, utilities select sector SPDR EFT and healthcare select sector SPDR EFT sectoral Exchange-traded funds. In addition, analysis based on the decomposition of total conditional risk for the US-centered period of the 2008 global financial crisis indicates that the share of conditional systematic risk in conditional total risk is greater than the share of unsystematic risk in total risk for all the exchange-traded funds. The findings are considered to contain important practical information in terms of various financial analyzes such as project valuation, firm valuation, portfolio management, risk-return relationship and hedging strategies.