Ağız içi tarama cihazlarının tam dişsiz hastalarda kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the usage of an intraoral scanning device in toothless patients
- Tez No: 716369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada diş hekimliği alanında özellikle son yıllarda kullanımı giderek artan 3 boyutlu ağız içi tarama cihazının tam dişsiz hastalarda kullanımı sırasında yaşanılan sorunlar ve bu sorunların tarama hızına, tarama doğruluğuna etkileri incelenmiştir. 7 farklı tam dişsiz hastadan konvansiyonel (geleneksel) ölçü alınarak laboratuvar ortamında alçı modele dökülmüştür. Elde edilen alçı modeller çalışmada referans tarayıcı olarak kabul edilen masaüstü model tarayıcı ile taranarak referans 3B veriler elde edilmiştir. Aynı modeller ağız içi tarama cihazı ile taranarak elde edilen veriler ile referans olarak elde edilen 3B veriler Geomagic Design X yazılımında çakıştırılmıştır. Çakıştırma sonucu elde edilen sayısal veriler IBM SPSS 25.0 (Amerika) yazılımında analiz edilmiştir. Analiz sonucunda güncel bir ağız içi tarama cihazının tam dişsiz hastalarda kullanılmasının doğruluğu hakkında bilgiler elde edilmiş ve çeneye ait ark uzunluğunun tarama doğruluğuna etkileri incelenmiştir. Ayrıca çakıştırma sonucu elde edilen renk haritaları yorumlanarak hata değerlerinin bölgesel dağılımı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems experienced during the use of the 3D intraoral scanning device, which has been increasingly used in dentistry in recent years, and the effects of these problems on scanning speed and scanning accuracy were examined. Conventional (traditional) measurements were taken from 7 different completely edentulous patients and poured into the plaster model in the laboratory environment. The obtained plaster models were scanned with the desktop model scanner, which is accepted as the reference scanner in the study, and reference 3D data were obtained. The data obtained by scanning the same models with an intraoral scanning device and the 3D data obtained as a reference were overlapped in the Geomagic Design X software. The numerical data obtained as a result of registration were analyzed in IBM SPSS 25.0 (USA) software. As a result of the analysis, information about the accuracy of using a current intraoral scanning device in edentulous patients was obtained and the effects of the arch length of the jaw on scanning accuracy were examined. In addition, the regional distribution of error values was interpreted by interpreting the color maps obtained as a result of the overlapped.