Bir kitlesel açık çevrimiçi ders sisteminde kullanıcı deneyimideğerlendirilmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of user experience evaluation methods in a massive open online course system
- Tez No: 716368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ONAY DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kullanıcı deneyiminin (KD) değerlendirilmesi, İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanındaki önemli araştırma konularından biridir. KD değerlendirilmesinde derinlemesine görüşmeler ve anketler gibi yöntemlerin kullanımı verimlilik ve etkililiğin ölçülmesi gibi geleneksel kullanılabilirlik bileşenlerinin değerlendirilmesini sağlamaktadır. Geleneksel yöntemlerin yanında daha nesnel bulgular sağlama potansiyeli bulunan Beyin Bilgisayar Ara yüz (BBA) teknolojilerinden elektroansefalografi (EEG) yönteminin kullanılmasının KD değerlendirmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu çalışma kapsamında geleneksel yöntemler ile BBA teknolojilerinden EEG yönteminin KD değerlendirmesinde bir arada kullanılması hedeflenmiştir. Bu amaçla bir Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (KAÇD) sistemi olan Udemy web sitesinin KD değerlendirmesi bir kullanıcı çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Kullanıcı çalışması 13 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Geleneksel yöntemlerden katılımcıların etkileşim öncesi ve sonrasındaki KD değerlendirmesi için Etki Grid Anketi, Kullanıcı Deneyimi Anketi Kısa Versiyonu (UEQ-S) ve Pozitif Etki ve Negatif Etki Ölçeği (PANAS) ve Web Sitesi Analizi ve Ölçüm Envanteri (WAMMI) ile veriler elde edilmiştir. BBA teknolojilerinden EEG kullanımı için veriler Emotiv Epoc cihazı ile elde edilerek dikkat ve meditasyon verileri incelenmiştir. Bu verilere dayalı olarak Udemy web sitesinin iyi bir KD'ye sahip olduğu söylenebilir. Geleneksel yöntemler ile EEG yönteminden elde edilen bulguların katılımcıların çoğunda birbirini desteklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of user experience (UX) is one of the important research topics in the field of Human Computer Interaction. The use of methods such as in-depth interviews and surveys in the evaluation of UX enables the evaluation of traditional usability components such as efficiency and effectiveness. It is believed that the use of Brain Computer Interface (BCI) based electroencephalography (EEG) method will provide more objective findings when used with traditional methods in evaluation. Within the scope of this study, it is aimed to implement both the traditional methods used in UX evaluation and the EEG method together. For this purpose, the UX evaluation of Udemy website, which is a Massive Open Online Course (MOOC) system, was conducted by a user study. The user study was carried out with 13 participants. Data was collected by the Affect Grid Questionnaire, User Experience Questionnaire Version (UEQ-S) and Positive Impact and Negative Impact Scale (PANAS) and Website Analysis and Measurement Inventory (WAMMI) to evaluate participants' UX before and after interaction. The EEG data was collected during the interaction by Emotiv Epoc device which is one of the BCI technologies, and the attention and meditation data were analyzed. Based on these datas, it can be said that the Udemy website has a good UX. It was determined that the traditional methods and the EEG method supported each other based on the findings obtained from many of the participants.