Farklı kaynaklardan izole edilen listeria monocytogenes izolatlarının biyofilm oluşturma yeteneklerinin araştırılması
Investigation of biofilm forming abilities of listeria monocytogenes isolated from different sources
- Tez No: 716387
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Listeria monocytogenes hayvanlarda ve insanlarda benzer klinik tablolara neden olan gıda kaynaklı zoonotik bir bakteridir. Bu çalışmanın amacı farklı kaynaklardan elde edilen L. monocytogenes izolatlarının biyofilm oluşturma yateneklerinin belirlenmesi ve biyofilm oluşumunda etkili olan flaA, luxS ve prfA genlerinin varlığının araştırılmasıdır. Bu amaçla 7'si hayvanlardaki klinik materyallerden, 21'i de farklı gıdalardan izole edilen toplam 28 L. monocytogenes suşunun biyofilm oluşturma yetenekleri tüp ve mikropleyt yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile de flaA, luxS ve prfA genlerinin varlığı yönünden araştırılmıştır. Biyofilm oluşumu açısından tüp yöntemi ile gıda orijinli izolatların 1'i negatif, 5'i zayıf, 4'ü orta ve 11'i güçlü pozitif olarak değerlendirilirken; klinik örneklerden elde edilen izolatlardan 5'i orta, 2'si güçlü pozitiflik oluşturmuştur. Mikropleyt yöntemi ile gıda kaynaklı izolatların 4'ü zayıf, 5'i orta ve 12'si güçlü; klinik orijinli izolatların ise 5'i orta ve 2'si de güçlü pozitif olarak belirlenmiştir. Araştırılan gen bölgeleri açısından bakıldığında klinik örneklerden elde edilen izolatların tamamı luxS genine sahip iken, gıda orijinli izolatların 15'i pozitif ve 6'sı negatif olarak değerlendirildi. Araştırılan flaA geni gıda kaynaklı izolatların tamamında saptanırken; klinik izolatların 6'sı pozitif, 1'i de negatif olarak belirlendi. prfA geni ise 1 gıda ve 1 klinik izolat hariç izolatların tamamında tespit edildi. Sonuç olarak, hem gıda hem de klinik orijinli L. monocytogenes izolatları biyofilm oluşturma yeteneğine sahip olmasının önemli olduğu ve gerek hayvan sağlığı, gerekse halk sağlığı açısından gerekli önlemlerin alınması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Listeria monocytogenes is a zoonotic bacteria that causes disease in both animals and humans, particularly food-borne diseases. The aims of this study is to determine the biofilm formation capabilities of L. monocytogenes that isolated from various sources, as well as to investigate the presence of biofilm-forming gene sequences such as flaA, luxS, and prfA. For this objective, biofilm forming capabilities of 7 clinical material and 21 food-origin L. monocytogenes isolates were determined by tube and microplate method. In addition, flaA, luxS and prfA gene sequences were investigated by PCR. In terms of biofilm formation according to the tube method, one of the food isolates was classified as negative, five as weak, four as moderate, and eleven as strongly positive, whereas five of the isolates from clinical samples were moderately positive and two were strong positive. Also, according to the microplate method, four of the foodborne isolates were weak, five were moderate, and twelve were strong. In terms of the gene sequences investigation, all of the isolates from clinical samples carried the luxS gene, while Fifteen of the isolates from food origin were found to be positive and six were found to be negative for the presence of this gene. While the flaA gene was found in all of the food-borne isolates, only six of the clinical isolates were positive and one was negative. All other isolates were positive for the prfA gene, with the exception of one food and one clinical sample isolate. As a result, it was determined that both food and clinical L. monocytogenes isolates had the capabilities to form biofilms, and that appropriate precautions should be taken in terms of animal and public health.