Çeşitli kaynaklardan izole edilen Bacillus coagulans suşlarının probiyotik özelliklerinin belirlenmesi ve makarna üretiminde kullanım olanaklarının araştırılması
Determination of probiotic activity of Bacillus coagulans strains isolated from different sources and their use in probiotic pasta production
  1. Tez No: 757064
  2. Yazar: GÖZDE KONURAY ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, bitkisel kaynaklardan izole edilerek tanımlamaları yapılan ve Bacillus coagulans olduğu saptanan dört farklı izolatın (SC, SD, SPi ve STp) bazı özellikleri belirlenmiş olup, yüksek sıcaklığa (80℃, 90℃ ve 100℃) ve düşük pH'ya (1, 2, 3 ve 4), safra tuzu ve lizozime dirençli oldukları tespit edilmiştir. İzolatların çalışmada kullanılan antibiyotiklere duyarlı, biyofilm üretme özelliğine ve B. cereus, Escherichia coli NCTC 12241, Listeria monocytogenes ATCC 7644 ve Salmonella spp. üzerinde inhibe edici etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca enterotoksin genlerinin bulunmadığı, enterotoksin üretiminin, hemolitik ve lesitinaz aktivitelerinin olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, B. coagulans GBI-30, 6086 ile kıyaslanmış ve probiyotik olarak kullanım için uygun özelliğe sahip oldukları belirlenmiştir. B. coagulans suşları kullanılarak üretilen probiyotik makarnaların 0. gün ve 6 ay oda koşullarında depolama süresi sonunda kalite ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. 6 ay sonunda B. coagulans sayısının 6 log kob/g değerinden yüksek olması ile üretilen örneklerin probiyotik ürün olma özelliğini koruduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, four different Bacillus coagulans strains (SC, SD, SPi and STp) were isolated from plant-based sources, characterized and screened for the different properties. All the strains had the properties of resistance to heat treatment (80℃, 90℃ and 100℃), low pH (1, 2, 3 and 4), bile salts and lysozyme, were antibiotic-sensitive and able to produce biofilm and had antibacterial activity against test cultures (B. cereus, Escherichia coli NCTC 12241, Listeria monocytogenes ATCC 7644 and Salmonella spp.). The safety of these strains was confirmed as no enterotoxin genes were present and enterotoxins were not detected. Hemolytic activity and lecithinase production did not occur. The results were compared with B. coagulans GBI-30, 6086 and it has been determined that the isolates were suitable for use as probiotics. The quality and microbiological characteristics of probiotic pasta samples produced with B. coagulans addition were determined at production day and after 6 months of storage at room temperature. Due to the B. coagulans count of pasta was above 6 log CFU/g, the samples can be considered as a probiotic product after 6 months of storage at room temperature.