Farklı kaynaklardan izole edilen Listeria monocytogenes izolatlarının bazı virulens genlerinin araştırılması
Investigation of some virulence genes of listeria monocytogenes strains isolated from different sources
- Tez No: 712666
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada klinik ve gıda kaynaklı L. monocytogenes izolatlarında türe özgü listeriolizin O ve internalin A moleküllerini kodlayan hylA ve inlA genleri ile virulensi belirleyen internalin C ve internalin J moleküllerini kodlayan inlC ve inlJ genlerinin varlığının araştırılması ve izolatlarda bu 4 genin varlığının analizi için bir multipleks PCR protololünün oluşturulması amaçlandı. Bu amaçla 7 klinik ve 21 gıda orijinli olmak üzere toplam 28 L. monocytogenes izolatı kullanıldı. Çalışma sonucunda 6'sı klinik ve 12'si gıda orjinli olmak üzere toplam 18 izolat araştırılan 4 genin varlığı yönünden de pozitif olarak belirlenirken koyun beyninden elde edilen 1 izolat ve gıda orjinli 2 izolatın inlJ ve hylA gen varlığı yönünden pozitif olduğu saptandı. Ayrıca gıda orijinli 2 izolat inlA ve hylA genleri yönünden pozitif olarak belirlendi. Analiz edilen 4 izolatda ise araştırılan genlerin hiç birisi tespit edilemedi. Klinik orijinli izolatlar inlA ve inlC genleri yönünden %85,7 oranında ve inlJ ve hylA genleri yönünden ise %100 oranında pozitif bulundu. Gıda kaynaklı izolatlar inlA, inlC, inlJ ve hylA genlerinin varlığı yönünden sırasıyla %66,7; %76,2; %71,4 ve %80,1 oranında pozitif olarak belirlendi. Bu verilere göre ikisi tür spesifik, ikisi de virulens belirteci olmak üzere 4 gen bölgesinin tespit edilmesi için tasarlanan multipleks PCR tekniğinin hızlı ve kullanılabilir bir teknik olduğu kanısına varıldı
Özet (Çeviri)
In this study, was aimed that to detect hylA, inlA, inlC ve inlJ genes, which encode listeriolysin O, internalin A, internalin C and internalin J in, L. monocytogenes isolates from clinical and food originated samples. The first two genes encode respective proteins based on species specific, while the latters encodes molecules responsible for virulence. We also planned to establish a multiplex PCR protocol that enables to detect of all four genes together. A total of 28 L. monocytogenes isolates obtained from 7 clinical and 21 food originated sample were used in the study. As a result of the study, a total of 18 isolates including 6 of clinical origin and 12 of food origin, were found to be positive in terms of the presence of the four genes investigated, while 1 isolate, obtained from sheep brain, and 2 isolates, recovered from food origin, were found to be positive for the presence of inlJ and hylA genes. In addition, 2 isolates of food origin were positive for inlA and hylA genes. None of the investigated genes could be detected in the 4 isolates analyzed. The clinical origin isolates were found to be positive in 85.7% for inlA and inlC genes, and 100% positive for inlJ and hylA genes. The isolates of food origin were detected to be positive for the presence of inlA, inlC, inlJ and hylA genes at the rate of 66.7% , 76.2%, 71.4%, and 80.1% respectively. Based on these data, it was concluded that the multiplex PCR technique, designed to detect 4 gene regions, two of which is species specific and two of which are virulence markers, is a fast and usable technique. Based on these results, it is thought that multiplex PCR designed were found as a fast and useful technique to detect four genes, which are species-specific and virulence indicators