Hızlı model değişiminin üretim kalitesi ve verimliliğe etkisi; endüstri 4.0 yaklaşımı ile otomotiv sektöründe bir uygulama
The effect of quick model change on production quality and efficiency; an application in the automotive industry with industry 4.0 approach
- Tez No: 716401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DENKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve insan ihtiyaçlarının çeşitlenmesi, üretim süreçlerinin de bu gelişme ve çeşitliliklere uyum sağlamasını gerektirmektedir. Artan müşteri talepleri, mamul üreten işletmelerin üretim sürelerinin kısaltılmasının ve farklı müşteri beklentilerinin hızlı ve zamanında karşılanması gerekliliğini oluşturmuştur. Bu gereklilikleri karşılayabilmek için proje tipi üretimlerden, bant şeklinde seri üretim ve montaj hatları geliştirilmiştir. Üretilecek ürün miktarının artmasının yanında insan ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ile üretim süreçlerinde üretilen ürünlerde farklılaşmaya ve çeşitlenmeye başlamıştır.İşletmelerde verimlilik, imalat süreçlerinde hammadde, işgücü, makine ekipmanlar ve zamanın etkin olarak kullanılması ile belirlenir. Birim zamandaki üretim miktarını arttırmak için üretim süreci operasyonlara bölünmüş, her bir işlem ayrı istasyonlar haline getirilerek montaj bant tipi üretim kavramı geliştirilmiştir. Üretim verimliliğinin artması üretim sürelerinin kısaltılması ve farklı ürün çeşitlerini üretebilmek için montaj hatlarının model değişim sürelerinin kısaltılmasıyla mümkündür. Bu çalışmanın birinci bölümünde üretim süreçleri ve montaj hatları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üretim süreçlerindeki gelişimlerle birlikte hızlı model değişimi ve verimlilik kavramları incelenmiştir. İkinci bölümünde hızlı model değişimi, ürün kalitesi ve verimlilik konularında yapılan çalışmalardan literatür çalışması detaylı olarak verilmiştir. Üçüncü bölümünde işletmede bulunan bir montaj hattında üretilen iki farklı model arasında makine ayarlamalarını ve model değişim sürecini kısaltmak için bir tasarım değişikliği önerisi uygulanmış ve değişikliğin öncesinde ve sonrasındaki durum belirtilmiştir. Dördüncü bölümde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre iyileştirilmiş operasyon için kazanılan sürenin maliyeti belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, çok operasyonlu ve günlük üretilen ürün çeşitliliğinin fazla olduğu bir montaj üretim hattında, model değişim ve ayar sürelerinde geçen üretim zaman kaybının azaltılması için mevcut üretim sürecinde bir iyileştirme yapılmasını ve bu iyileştirmelerin sonucunda üretim verimliliği ve kalite üzerindeki etkisinin incelenmesini hedeflemektedir. Yapılacak çalışmalarda, yalın üretim kavramı üzerinden SMED prensipleri ile ortaya çıkan üretim süresindeki kısalmanın farklı ürün çeşitliliğinde ve farklı üretim zamanlarında gözlemlenmesi, verimlilik ve kalite üzerinde etkisinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the variation of human needs require the production processes to adapt to these developments and variations. Increasing customer demands, have created the necessity of shortening the production times of enterprises producing products and meeting the needs different customer expectations quickly and on time. In order to meet these requirements, mass production and assembly lines in the form of tape have been developed from project type productions. In addition to the increase in the amount of products to be produced, the diversification of human needs has begun to differentiate and diversify the products produced in the production processes.Productivity in operation is determined by the effective use of raw materials, labor, machine equipment and time in manufacturing processes. In order to increase the production amound per unit time, the production process was divided into operations, each process was made into seperate stations and the concept of assembly line type production was developed. Increasing production efficiency is possible by shortening production times and shortening the model change times of assembly lines in order to produce different product types.In the first part of this study, information was given about production processes. In this section, developments in production processes are examined with the concepts of rapid model change and productivity. In the second part, the literature study was given from the studies on fast model change, product quality and efficiency in detail. In the third part, a design change proposal has been applied to shorten the machine adjustments and model change process between two different models produced in an assembly line in the enterprise and the situation before and after the change is stated. In the fourth part, the results obtained was given evaluated and spelling suggestions for future studies. According to the results obtained, the cost of the time saved for the improved operations is stated. The aim of this study is to make an improvement in the current production process in order to reduce the loss of production time in model change and adjustment periods in an assembly production line with multi-operation and daily product variety and to examine the effect to these improvement on production efficiency and quality. In the studies to be carried out, it is aimed to observe the shortening in production time, which occurs with the SMED principles over the concept of lean production, in different product variety and different productions times and to evaluate the effects and results on productivity and quality.