Kütahya ekonomisinin yeniden yapılandırılmasında organize sanayi bölgesi rolünün incelenmesi
The Role of organized industrial estate for reestabilishment of economy Kütahya
  1. Tez No: 71650
  2. Yazar: H. CAN ERGÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
III ÖZET Tez konusu olarak seçilmiş olan“Kütahya Ekonomisinin Yeniden Yapılandırılmasında Organize Sanayi Bölgesi Rolünün İncelenmesi”başlıklı konunun araştırılması ve yorumlanması ile ilgili olarak öncelikle gerekli olan ve tez içinde kullanılan kavramların tanımlanmasına çalışılmıştır. Kavramların tanımlanması ile birlikte Kütahya'da Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının amaçlan ve bu konuda izlenen genel politikalardan söz edilerek, Organize Sanayi Bölgesi tanımı ile birlikte, Kütahya'da altyapı yatırımları tamamlanan bölgenin ekonomik bir yeniden yapılanma amacıyla gerçekleştirmesi gereken hedefleri belirlenmeye çalışılmıştır. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili kavramsal tanımlama sonrasında Kütahya ilinin ekonomik ve sosyal yapısı tanımlanmaya çalışılmış ve sosyo-ekonomik mevcut durum analiz edilerek Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte yeni yatırım alanlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Bu belirlemeyle birlikte Kütahya ekonomisinin yeniden yapılanma sürecinde geliştirilmesine yardımcı olabilecek alternatif alanların potansiyel varlığı da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak tüm mevcut durum gözler önüne serilerek karşılaştırmalı olarak nelerin gerçekleştirilmesiyle Kütahya ekonomisinin anlamlı ve olumlu bir gelişme sergileyeceği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu konuların tümü bir bütün olarak, Kütahya ekonomisi için orta vadede nelerin yapılması gerektiği ile ilgili olup, Kütahya ekonomisinin yeniden yapılandırılması ile kurulmakta olan organize sanayi bölgesi arasındaki ilişkinin de bir sonucu olarak, tezin amacını da ortaya koymaktadır. Tez konusu kısaca şu şekilde özetlenebilir;IV“Organize Sanayi Bölgeleri; karma ekonomi şartlan altında küçük ve orta ölçekli endüstrilerin geliştirilmesi için gerekli olan planlı yerleşme alanlarının, altyapı ve ortak hizmet ihtiyaçlarının inşa edilerek sağlanması yoluyla belli standartlarda geliştirilmesi ve organize edilmesidir”. 1990 yılı nüfus sayımına göre 595.821 olan il toplam nüfusunun, 240.244'ü şehirler nüfusunu, geri kalan 355.577'si ise köyler nüfusunu oluşturmaktadır. İlin ilçeler nüfusu ve nüfus artış oranlan 1985 ve 1990 yıllan itibariyle çok fazla bir farklılık göstermemektedir. 1990 nüfus sayımı, Kütahya İli Nüfusun Sosyal ve Ekonomik Nitelikleri adlı yayında yer alan bilgilere göre Kütahya'da ekonomik yönden aktif nüfus 258.715'dir Bunun 155.682'si erkek, 103. 033 'ü ise kadınlardan oluşmaktadır. Çalışan nüfusun % 68.2'si çiftçilik ve hayvancılık ağırlıklı olmak üzere, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe, % 5.9 'u da imalat sanayinde çalışmaktadır. Tarım dışı kesimler arasında göreli payı en yüksek olan sektör, toplumsal hizmetler sektörüdür. Madencilik sektörü de ikinci sırada bulunan imalat sanayinin hemen ardından gelen önemli bir paya sahiptir. Bölge oldukça gelişmiş olan tarım ve hayvancılık sektörü ürünlerini modern teknolojinin olanaklarıyla değerlendirip, pazarlama düzeyine gelmelidir. Özellikle gelişmeye açık bulunan tavuk eti, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi düşünülmelidir. Ayrıca hayvancılık sektörünün ihtiyacı olan yem sanayi ve tarım aletlerini imal eden sanayi kollarının gelişmesi sağlanabilir. Hızla gelişen sanayisi, verimli tarım topraklan ve sosyo-kültürel yapısıyla, ülke ekonomisinde önemli bir konuma sahip olan Kütahya, bugün ülkemizin bir çok ilinden daha gelişmiş bir yapı sergilemektedir. Kütahya ilinin mevcut olanaklarına, organize sanayi bölgesinin sağlayacağı olanakları da eklendiğinde, sanayinin hızla gelişmesi ve bu alanda önemli atılımlar yapılması mümkün olacaktır. Bundan da, bölgede yer alacak sanayiciler kadar ülke ekonomisinin de olumlu yönde etkileneceği açıktır.Diğer taraftan Kütahya'da organize sanayi bölgesinin kurulması ve sanayi girişimleri için uygun koşulların yaratılması halinde, bir yandan tarım sektörüne girdi verecek ve verimi arttıracak sanayi türlerinin (taran alet ve makinelerinin) gelişmesi, diğer yandan ise tarım ürünlerini işleyecek sanayi kuruluşlarının faaliyete geçmesi sonucu tarımsal gelir artışı sağlanmış olacak ve yörenin ekonomik açıdan gelişmesine de katkıda bulunulacaktır. Kütahya, bir endüstri merkezi olmak için bütün olanaklara sahiptir. Bu olanakların en iyi biçimde değerlendirilmesi için organize sanayi bölgesinin faaliyetlerine başlaması ve yatırımların hızlandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The theme of this thesis is“The Role of Organized Industrial Estate For Reestabilisment of Economy in Kütahya”. It is essantial to give priority to research and understand the purpose of Organized Industrial Estate and the policy in estabilisment of Organized Industrial Estate. With the concept of Organized Industrial Estate, it becomes necessary to define the aim and objectives of Organized Industrial Estate which is to be establishment in Kütahya. With the national defenitions of Organized Industrial Estate; the economic and social structure of Kütahya at peresent has been analysed; in order to define the estabilisment of Organized Industrial Estate and new investment planning. This is inevitable for realising a well organized, planned reestabilisment of economy in Kütahya. Finally, the peresent Organized Industrial Estate and the future Organized Industrial Estate has been compared. Some scenerios about the future of Kütahya in the next ten years and the place, the effects of the II. Organized Industrial Estate for the economy of Kütahya has been interpreted. This subject is directly in relation with the things to be done for Kütahya in the near future and exsist as the main point of this thesis because of the relation between the reestabilisment of economy in Kütahya and Organized Industrial Estate. Shortly; the content of this thesis is as follows; Organized Industrial Estate means developing and organizing planned settlements according to certain standarts by constructing, infrastructure and common service requrirements for the purpose of developing small and medium scale industries.VII Total population has reached 595.821, according to the general census in 1990. About 40.2 % of the population is urban and 59.8% is rural population. Population movements in Kütahya district exhibit considerably different characteristics than the averages in Turkey. Population growth rate is 2. 17% in overall Turkey while 4. 1% in Kütahya. Population of Kütahya which was 468.356 in 1985 has increased to 595.821 in 1990. Major reason for is the immigration from rural areas. Population working in industry in Kütahya constitutes 5.9% and this is considerably higher than the average in Turkey which is 10.70%. This region is capable to market the agricultural and livestock products produced in the region by utilizing modern technology. There are considerable investments made in the region for processing of meat, milk, eggs, fruit and vegetables. There are manufacturing facilites which produce animal feed requried by the livestock sector and which manufacture machinery requried by the farming processes. With it is developing industry, with it is productive agricultural lands and with its socio-cultural structure, Kütahya is a developed town compared to many cities in Turkey. Thus, it will be possible for the industrialists to benefit from the external economies provided by the Organized Industrial Estate (forward and backward links) and agglomarition economies and thus, productivity of the industry will increase. When the benefits to be created by an Organized Industrial Estate is added to the potantial of Kütahya, it is seen that industrial development will be accelerated. This, of course will create a positive on the economy of the country. This unplanned development will create bottlenecks at main axes which at present meet the requirements of the town and the industry. Besides, enviromental pllution and noise will create negative effects on the urban life. Kütahya has every potantial necessary to become an industrial center. Utilization of this potantial is closely dependent on the establishment of Organized Industrial Estate in the district.