Katılmalı yönetim yaklaşımının rekabet etkinliği açısından incelenmesi
The Studies of the competitions effectiveness within the frame of participative management approximation
- Tez No: 71649
- Danışmanlar: DOÇ. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, günümüz işletmelerinin sürekli değişen bir çevrede, yoğun rekabet sebebiyle dış çevrenin baskısı altında ve beklentileri yönünde hareket etmesi gerektiği belirtilmiştir. Buna bağlı olarak, örgüt içindeki çalışanların, verimli, etkili ve etkin olabilmeleri için de“Katılmalı Yönetim”tekniklerinin uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Ekonominin özünü“rekabet”oluşturmaktadır. İşletmelerin, ekonomik kaynaklardan en verimli ve rasyonel bir şekilde yararlanmaları ancak rekabet sayesinde mümkün olmaktadır; çünkü ekonomik yarış işletmeleri en iyisini en ucuza üretmeye yönlendirir; mevcudu ziyan etmez; bir anlamda israfı önler, yaratıcılığı hantallaştırmaz, sürekli dinamik tutar. İşletmeler, bunları başaramadığında silinip gideceğini bilmektedir. Bu -yüzden, var olma yarışı, insan kaynaklarının yeteneklerinden, yaratıcılıklarından ve düşüncelerinden tam yararlanmayı zorlamaktadır. İşletme yöneticilerinin bu temel hedeflere ulaşabilmeleri için yönetsel anlayış ve davranışlarını değiştirmeleri gerekmektedir. Bu yüzden rekabetde üstünlük için“Katılmalı Yönetimi”uygulayacak işletmeler ve yöneticiler öncelikle kendilerini değiştirmek durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, it is indicated that, in an everchanging and became of the intensive competition, the contemporary establishments have to act according to the expectations and intensive pressures of the external circumstances. Depending on this, in order to make the workers more productive, effective and active, the technicques of“Participative managment”are emphasized. The essence of economics consists of competition. Only through competition can the establishments utilize economic sources in the most productive and rational way because economic competition canalizes the institutions into producing the best product in the most economical way;it saves what already exist, precenting wastage. Besides, it does not spoil creativity and keeps it continuosly dynamic when institutions fail to succedd. They know they would die away.Therefore, they are to exist depends an utulizing human capability, creativity and ideas. In order for the directors of the institutions to reach these basic goals, they have to change their administrative attitude and misunderstanding. Bbecausen of this, the institutions administrators who are to apply the“Partticipative Managmant”Technique for the supremacy in competition, first have to alter themselves.