COVID-19 küresel salgınının toplumsal ve bireysel etkileri; İç Anadolu bölgesi örneğinde bir inceleme
Social and individual effects of the COVID-19 global outbreak; An examination on the case of the Central Anatolia region
- Tez No: 716503
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan süre zarfında, dünya üzerinde yaşanan salgın hastalıklar, milyonlarca insanı sadece tıbbi açıdan değil; siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik açıdan da etkilemiştir. Yaşanan salgınlar birçok devletin yıkılmasına, yönetimlerin değişmesine ve insanlık tarihini etkileyen birçok dönüşümün ortaya çıkmasına neden olmuştur. 2019 yılında Çin'de ortaya çıkarak büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan SARS-Cov-2 pandemisi de böyle bir etki oluşturarak tüm dünyayı etkilemiş ve 21. yüzyılın en büyük sağlık felaketi olmuştur. Koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla birçok devlet sosyal yaşamı kısıtlayan kararlar almıştır. Bu çalışmada ise, sosyal yaşamı kısıtlayan ya da sınırlandıran kararların toplumlarda bırakmış olduğu veya bırakması muhtemel siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik etkiler üzerinde çalışılacaktır. Araştırmanın teorik bölümünde bireylerin Koronavirüs salgınıyla birlikte edindikleri siyasal, sosyal, ekonomik tutumlar ve davranışlar ile kuramsal yaklaşımlar işlenmeye çalışılmış, bu yaklaşımların temel özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise İç Anadolu Bölgesinde yaşayan bireylerin siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak Koronavirüs salgınından ne derecede etkilendikleri, bunun sosyal yaşantılarına ne şekilde yansıdığı ve bireysel davranışlarına olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The infectious diseases all over the world from the past to the present day have affected millions of people medically, socially, politically, economically and psychologically. The pandemic appeared have caused breaking down of many emerging of many transformations The epidemics experienced caused the collapse of many states, the change of administrations and the emergence of many transformations that affected the history of humanity. The SARS-Cov-2 pandemic, which emerged in China in 2019 and spread rapidly all over the world, had such an effect and affected the whole world and became the biggest health disaster of the 21st century. In order to prevent the spread of the coronavirus epidemic, many states have taken decisions that restrict social life. In this study, it will be studied on the political, social, economic and psychological effects that the decisions that restrict or limit social life have left or are likely to leave on societies. In the theoretical part of the research, the political, social, economic attitudes and behaviors of individuals with the coronavirus epidemic and theoretical approaches were tried to be studied, and the basic features of these approaches were examined in detail. In the application part of the study, it was tried to determine to what extent the individuals living in the Central Anatolia Region were affected by the coronavirus epidemic politically, socially, economically and psychologically, how this was reflected in their social life and its effects on their individual behaviors.