Geçmişten günümüze Türk kadınının askerî alanda yapmış olduğu katkılar ve karşılaştıkları zorluklar
Contribution of Turkish women in the military field and the difficulties they faced from past to the present
  1. Tez No: 716504
  2. Yazar: MERVE YALIMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde askerî alanda çalışan kadınların, toplumun bazı kesimlerince olumsuz eleştirilerine maruz kalmaları, askerlik mesleğini sadece erkeklerin yapabileceği bir meslek olarak atfetmelerinden kaynaklanmaktadır. Çağ dışı olan bu düşünceye karşılık, aslında tarihin derinliklerine inildiğinde Türk kadınının Eski Çağlardan beri savaşçı bir karakter taşıdığı görülecektir. Kaynaklardan öğrenilen bilgiler ışığında, eski Türk toplumlarında sosyal hayatta önemli bir konuma sahip olan Türk kadınları, her zaman değerli, kutsal bir varlık sayılmış ve kadınlar gündelik hayatta rahat hareket edebilmişlerdir. Türklerde, İslamiyet'ten önceki inanç sistemlerinde mitolojik karakterlerin olması ve bozkır hayatı, kadına atfedilen kutsallığa işaret etmektedir. Eski Türk toplumlarında, kadınlar başlıca annelik ve ev hanımlığı vazifesini yürütmekle birlikte, askerî meziyetlere de sahiptir. Türk kadınları, ilk Türk devletleri kurulduktan sonra hükümdar ile birlikte devlet yönetiminde karar mercii olarak fiilen görev almıştır. Hatun, terken, gibi unvanlar alan kadın yöneticiler, ordunun başına geçerek komutanlık yapmışlardır. Dönemsel olarak Türk kadınının bu cesur ve kahraman tavrı destan, efsane, şiir gibi edebi alandaki eserlere de kaynak olmuştur. Özellikle, Milli Mücadele Dönemi'nde orduda gönüllü olarak görev almışlardır. Türk kadınlarının orduya resmî olarak girmeleri ise 1955 yılından sonra olmuştur. Türk kadınları tarihten aldıkları bu güç sayesinde görevlerini aynı ruh ile devam ettirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Today, women working in the military are exposed to and negative criticism by some segments of society. The only reason for this is that military service is thought to be a profession that only men can do. Contrary to this very outdated idea, it is seen in historical sources that Turkish women have had a warrior character since ancient times. Informations learned from sources in the light, women considerable a location have been in the social life in the former Turkish Society's, valuable always, had be seen holy an asset and they had lived at liberty daily in life. The existence of mythological characters in the belief systems before Islam and the steppe life in Turks indicate the sanctity attributed to women. In ancient Turkish societies, women primarily did their motherhood and housework, but also had military skills. After the establishment of the first Turkish states, Turkish women actively took part in the state administration together with the ruler. Women administrators, who took titles such as Hatun, Terken, became the commander of the army. Periodically, this brave and heroic attitude of Turkish women has also been a source for works in the literary field such as epic, legend and poetry. In particular, the number of women who voluntarily served in the army during the National Struggle Period was quite high. It was after 1955 that Turkish women entered the army officially. Turkish women continue their duties with the same spirit, thanks to this power they have gained from history.