Yapı bilgi modellemesi (YBM) ile inşaat güvenliğinin sağlanmasına yönelik uygulamaların incelenmesi
Investigation of construction safety applications using building information modeling (BIM)
- Tez No: 716521
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BARADAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnşaat sektörü, iş kazalarının sıklığı ve ağır sonuçları bakımından iş kolları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sektör, ilgili güvenlik kurallarının ve düzenlemelerinin göz ardı edilmesinden kaynaklanan yaralanmalar ve ölümlerle kuşatılmıştır. Bu bağlamda, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) son zamanlarda projelerin güvenlik konularını iyileştirmek için dikkat çekmiştir. Şantiyelerdeki olası kazaların belirlenmesi, inşaat sektöründe büyük bir endişe kaynağı olmuştur ve kaza riskini azaltmak için proaktif bir güvenlik planına ihtiyaç vardır. Şantiyelerde güvenlik önlemlerinin uygun şekilde alınıp alınmadığını kontrol etmek için etkili yöntemler yoktur. Ayrıca şantiyeler dinamiktir ve kalıcı ve geçici yapı ve tesisler açısından şantiye durumları değişmektedir. Bu bilgi, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanılarak gösterilebilir. Bu tez çalışmasında BIM in iş güvenliği alanındaki uygulamaları hakkında detaylı literatür taraması yapılarak bu konu hakkında dünyada yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmalardan 14 tanesi örnek vaka olarak seçilerek analiz edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlardan, inşaat sektöründe BIM'in, özellikle inşaat aşamasından önce kullanıldığı zaman çeşitli güvenlik konuları kaynaklı iş kazalarının oluşumunu önemli ölçüde azaltacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the top-ranking industries based on the frequency and severe consequences of work accidents. This industry is beset with injuries and deaths resulting from ignorance of relevant safety rules and regulations. In this context, Building Information Modeling (BIM) has recently received attention for improving the safety aspects of projects. Identifying potential accidents at construction sites has been a major concern in the construction industry and a proactive safety plan is needed to reduce the risk of accidents. There are no effective methods to check whether safety precautions are taken properly at construction sites. In addition, construction sites are dynamic and construction site conditions vary with respect to permanent and temporary structures and facilities. This information can be demonstrated using Building Information Modeling (BIM). In this thesis, a detailed state-of-the-art literature review has been conducted on BIM applications in occupational safety area, including the investigation of worldwide practices associated with this topic. 14 of these practices were selected as case studies and analyzed thoroughly. Based on the results, it is concluded that BIM in the construction industry will significantly reduce the occurrence of accidents related to safety issues arising, particularly when utilized before the construction phase.