Derin dentin çürüklü dişlerde asetilasyon paterni ve sitokin sekresyonunun incelenmesi
Investigation of acetylation pattern and cytokine secretion in teeth with deep dentine caries
- Tez No: 716530
- Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ARSLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Fizyoloji, Genetik, Dentistry, Physiology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Diş çürüğü hala en yaygın kronik hastalıkların başında gelmektedir. Diş çürüğü, dış etkenlerle oluşan geri döndürülemez bir hastalıktır. Diş hekimliği ve biyolojik çalışmaların gelişmesi ile çürüğün etiyolojik faktörlerinin detaylı incelemesi, gerekli önlemlerin alınması noktasında oldukça büyük adımlar atılabilmiştir. Diş çürüklerinin kalıtımsal yönünün araştırılması ve genetik açıdan ne gibi değişikliklere sebep olduğunu tespit edebilmek günümüzde önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı, restoratif diş tedavisinde kritik öneme sahip derin dentin çürüklü dişlerin enflamasyona karşı geliştirdikleri yanıtı gen transkripsiyonu ve hücresel sitokin sekresyon düzeylerindeki değişimler incelemekti. Araştırmamız için 20 adet sağlıklı (SP), 20 adet radyolojik olarak D3 seviyesinde tespit edilen derin dentin çürüklü (EP) 3.molar dişlere ait pulpa dokusu kullanıldı. Her gruba ait 10'ar örnek RT-qPCR analizinde, 10'ar örnek diş Western Blot analizinde kullanıldı. RT-qPCR analizi ile asetile H3-4, TLR2 ve IL-6 sitokinlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri incelendi. Western blot analizi ile asetile H3 geni, TLR2, IL-6 ve IFN- sitokinlerine ait protein sekresyon seviyeleri incelendi. Sağlıklı pulpa ve derin dentin çürüklü pulpa örneklerinde gruplar arasında istatistiksel karşılaştırması bağımsız t-test ile analiz edilmiştir. RT-qPCR analizleri sonucunda asetile H3-4 ve IL-6, TLR2 sitokini mRNA gen ekspresyonu değerleri EP ve SP grupları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p >0.05). Western Blot analizi sonucunda asetile H3 genine ait protein sekresyonu EP grubunda SP grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p= 0.01). IL-6, TLR2 ve IFN-GAMMA sitokinleri seviyesi EP ve SP grupları arasında istatistiksel açısından anlamlı fark göstermemiştir (p >0.05).
Özet (Çeviri)
Tooth decay is still one of the most common chronic diseases. Tooth decay is an irreversible disease caused by external factors. With the development of dentistry and biological studies, great steps have been taken in terms of the examination of the etiological factors of caries. It 's important to investigate the hereditary aspect of dental caries and to determine what kind of changes it causes in terms of genetics. The aim of our study was to examine the response of teeth with deep dentin, against inflammation, changes in gene transcription and cellular cytokine secretion levels. For our research, 20 healthy (SP) and 20 radiologically detected deep dentin caries (EP) teeth pulp tissue were used. 10 samples of each group were used in RT-qPCR analysis, and 10 samples for each tooth were used in Western Blot analysis. mRNA expression levels of acetylated H3-4, TLR2 and IL-6 cytokines were examined by RT-qPCR analysis. Protein secretion levels of acetylated H3 gene, TLR2, IL-6 and IFN- cytokines were examined by western blot analysis. Statistical comparison between groups in healthy pulp and pulp samples with deep dentin caries was analyzed by Independent T-Test. As a result of RT-qPCR analysis, there was no statistically significant difference when acetylated H3-4 and IL-6, TLR2 cytokine mRNA gene expression values were compared in EP and SP groups. In western blot analysis, protein secretion of acetylated H3 gene was statistically significantly higher in the EP group than in the SP group (p=0.01). IL-6, TL2 and IFN-gamma cytokine levels did not show a statistically significant difference between EP and SP groups (p >0.05).