Derin çürüklü süt azı dişlerinde hall tekniği ve modifiye hall tekniği'nin karşılaştırılması: Randomize klinik çalışma
Comparison of hall technique and modified hall technique in deep carious deciduous molars: A randomised clinical study
- Tez No: 852337
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE IŞIL ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; derin çürüklü süt azı dişlerinde Hall Teknik (HT) ile modifiye HT'nin klinik ve radyografik başarısının karşılaştırılmasıdır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran, 3-10 yaş arasındaki 189 çocukta geri dönüşümsüz pulpa patolojisi ile ilişkili klinik ve radyografik belirti ve bulguları olmayan 268 derin çürüklü süt azı dişi çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler HT (n=134) ve modifiye HT (n=134) gruplarından birine rastgele atanmıştır. HT grubunda çürük kavitesinden yiyecek artıkları veya debris çıkarılmış ancak çürük doku uzaklaştırılmamıştır. Modifiye HT grubunda ise nekrotik ve kontamine çürük dentin tabakası yumuşak dentine kadar ekskavatörlerle uzaklaştırılmıştır. Tedavileri tamamlanan dişler 3., 6. ve 12. aylarda klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiş ve başarılı, minör başarısız veya majör başarısız olarak kaydedilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the clinical and radiographic success of Hall Technique (HT) and modified HT in deep carious deciduous molars. The study included 268 deeply decayed deciduous molars without clinical and radiographic signs and symptoms associated with irreversible pulp pathology in 189 children aged 3-10 years who presented to Ankara Yıldırım Beyazıt University Dental Practice and Research Centre. Teeth were randomly assigned to one of the HT (n=134) and modified HT (n=134) groups. In the HT group, food or debris was removed from the carious cavity, but carious tissue was not removed. In the modified HT group, necrotic and contaminated carious dentin layer was removed with excavators up to soft dentin. The treated teeth were evaluated clinically and radiographically at 3, 6 and 12 months and recorded as successful, minor failure or major failure. IBM SPSS Statistics 22.0 programme was used for data analysis.