Yozgat ili ve bazı ilçelerinin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanic characteristics of Yozgat province and some districts
- Tez No: 716537
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Yozgat ili ve bazı ilçelerinde insanların bitkilerden nasıl yararlandıkları, ne için kullandıkları ve bu bilgileri sonraki nesillere nasıl aktardıkları araştırılmıştır. Bu çalışma yapılırken yöre halkı ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, hazırlanan anket soruları yöneltilmiştir. Genç ve orta yaşlı kişilerin etnobotanik hakkında bilgilerinin olmadığı düşünülerek genellikle 35 yaş ve üzeri kişiler seçildi. Bu kişiler mahalli idare amirleri ve orada yaşayan çiftçiler, çobanlar, bitki toplayan ve kullanan kişilerden oluşturuldu. Bu bağlamda 14 ilçe, yaklaşık 100 köy ve bu köylerde yaşayan yaklaşık 500 kişi ile yapılan görüşmeler sonucu 127 bitki taksonunun kullanıldığı ve bunlardan 20 tanesinin çay 75 tanesinin gıda-tıbbi amaçlı ve 30 tanesinin ise farklı amaçlar için kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu kişilerden alınan bilgiler ışığında çevre illerle karşılaştırmalar yapıldı. Çalışmanın yöre için önemli bir veri oluşturacağı düşünülmektedir. Bu çalışmalar sırasında pandemi süreci yaşandığı için birçok zorlukla karşılaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, how people in the province of Yozgat and some of its districts utilize plants, what they use them for and how they transfer this information to the next generations were investigated. During this study, face-to-face interviews were conducted with the local people and the prepared questionnaire questions were directed. Considering the fact that young and middle-aged people had no knowledge of ethnobotany, people aged 35 and over were generally selected. These individuals were made up of local governors and residents who live there, including farmers, shepherds, and those who collect and use plants. In this context, as a result of interviews with participants from 14 districts, approximately 100 villages and approximately 500 people living in these villages, it was determined that 127 plant taxa were used and among these taxa, 20 taxa were used for tea, 75 taxa were used for food-medical purposes and 30 taxa were used for different purposesIn the light of the information obtained from these participants, tables were prepared by making comparisons with neighboring provinces. It is estimated that this study will provide significant data for the district. During these studies, many difficulties were encountered as the pandemic process was experienced.