Var olandan beslenmek: Parazit mimari
Living from existing; Parasitic architecture
  1. Tez No: 716536
  2. Yazar: MEHMET LANK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ARABULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Biyoloji alanında karşımıza çıkan simbiyoz kavramı, iki organizma arasındaki her türlü ilişkiyi tarif etmektedir. Parazitlik kavramı ise bu iki organizmadan birinin aralarındaki ilişkiden yarar sağladığı ve diğer organizmanın ise zarar gördüğü bir ilişki durumunu anlatmaktadır. Bu ilişkide konak durumundaki organizma parazit olarak tanımlanan organizmanın taşıyıcısı ve besin kaynağıdır. Bahsi geçen taşıyıcılar mimaride, kent sistemlerini oluşturan mevcut yapılardır ve bu yapılara eklemlenen yeni birimler ise parazit mimari örnekleri olarak anılmaktadır. Kısaca parazit mimari, konak yapı ile arasındaki ilişkiden beslenen, konağa uyum sağlayabilen, geçici ve sömürücü bir mimari biçim olarak tanımlanabilir. Fakat biyolojideki parazitlikten farklı olarak mimarideki parazitlikte konak yapı zarar görmez. Bu çalışmada parazit mimarinin özellikleri belirlenip, literatürden ve internet arama motorlarından elde edilen ve parazit mimari örneği sayılan yüz adet yapının parazitlikleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, önemi ve kapsamı vurgulanmıştır. Çalışma yapılırken karşılaşılan sorunlara ve bu soruların çözümlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde simbiyoz, parazit, parazit mimari kavramları ile parazit mimarinin tarihsel gelişimi araştırılmış ve bu araştırmalar dahilinde parazit mimarinin özellikleri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, parazit mimari örneklerinin sistematik olarak derlenebilmesi için seçilen yöntem vurgulanmıştır. Bu bağlamda oluşturulan değerlendirme tablolarına ve bu tabloların oluşum aşamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde literatürden ve internet arama motorlarından elde edilen örnekler hakkında bilgiler verilmiş ve yöntem bölümünde oluşturulan tablolar bu bilgiler ışığında doldurulmuştur. Beşinci bölüm ise tüm örneklerin değerlendirmelerini ve varılan sonuçları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of symbiosis, which we encounter in the field of biology, describes all kinds of relationships between two organisms. The concept of parasitism, on the other hand, describes a relationship in which one of these two organisms benefit from the relationship between them and the other organism is harmed. In this relationship, the host organism is the carrier and food source of the organism defined as the parasite. The aforementioned carriers are the existing structures that make up the urban systems, and the new units added to these structures are referred as parasitic architecture examples. In short, parasitic architecture can be defined as a temporary and exploitative architectural form that can adapt to the host, nourished by the relationship between the host and the building. However, unlike parasitism in biology, the host structure is not damaged in parasitism in architecture. In this study, the characteristics of the parasite architecture were determined and the parasitism of hundred structures, which were obtained from the literature and web search engines and considered as examples of parasite architecture, were evaluated. In the first chapter, the aim, importance and scope of the study are emphasized. The problems encountered during the study and the solutions to these questions are included. In the second chapter, the concepts of symbiosis, parasite, parasite architecture and the historical development of parasitic architecture were investigated and the characteristics of parasitic architecture were determined within the scope of these studies. In the third chapter, the chosen method for systematic compilation of parasite architecture examples is highlighted. In this context, the evaluation tables created and the stages of formation of these tables are included. In the fourth chapter, information about the examples obtained from the literature and web search engines is given and the tables created in the method section are filled in the light of this information. The fifth chapter covers the evaluations of all the examples and the conclusions reached.