Polyurea uygulamasının yığma duvar kesme davranışına etkisi
Effect of polyurea application on shear behavior of masonry walls
- Tez No: 716542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye coğrafyasının %96'sının deprem bölgesi içerisinde bulunduğu, nüfusunun ise %99'unun deprem tehlikesi altında olduğu bilinmektedir. Deprem performansı açısından istenilen seviyede davranış sergilemeyen yığma yapılar deprem gibi doğal afetler karşısında hasar görmekte ya da yıkılabilmektedir. Yığma yapılar deprem etkisine maruz kaldıklarında genellikle blok şeklinde yıkılmadıkları için bu yapılarda yaşam üçgenleri oluşmamaktadır. Yaşam üçgenlerinin oluşmaması da can ve mal kayıplarını artırmaktadır. Genelde nem ve su yalıtımı için kullanılan polyurea malzemesi yığma duvar eleman yüzeylerine uygulanarak, kesme dayanım performansının artırılması ve deprem etkisi ile oluşan yıkılmalarda duvar elemanlarının bir bütün halinde kalacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada, duvar yüzeyindeki polyurea uygulamasının kesme dayanımına etkisini incelemek amacı ile harman tuğla, düşey delikli yığma tuğla, bims ve kerpiç olmak üzere 4 farklı duvar örgü elemanı üçlü olarak birleştirilerek deney numuneleri üretilmiştir. Bu duvar örgü elemanlarında sıvanın ve polyureanın etkisini belirlemek amacıyla sıvasız-polyureasız, sıvalı-polyureasız, sıvasız-polyurealı, sıvalı-polyurealı olarak 4 farklı parametre şeklinde toplam 44 deney numunesi test edilmiştir. Deney numunelerinin üç noktalı kesme deneyi altındaki mekanik davranışları incelenmiş ve elde edilen grafiklerin analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak polyurea uygulanmış numuneler incelendiğinde, tuğla veya sıva hasar görmüş olsa bile polyurea deney numunesinin bir arada kalmasını sağlamıştır. Polyurea uygulandıktan sonra kesme dayanımı performanslarında %20 - %400 arasında artış gözlemlenmiş ve performansı en fazla artan örgü elemanı harman tuğla olmuştur. Tokluk değerleri incelendiğinde polyurea uygulandıktan sonra yığma tuğlada %600, bimste %12, harman tuğlada %494 ve kerpiçte %690 artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that 96% of turkey's geography is in the earthquake zone and 99% of its population is in danger of earthquakes. Masonry structures that do not behave at the desired level in terms of earthquake performance can be damaged or destroyed in the face of natural disasters such as earthquakes. When masonry structures are exposed to the effect of earthquakes, life triangles do not form in these structures because they are not usually destroyed in the form of blocks. The absence of life triangles also increases the loss of life and property. Polyurea material, which is usually used for moisture and waterproofing, is applied to masonry wall element surfaces, increasing cutting strength performance and it is thought that the wall elements will remain as a whole in the collapses caused by the earthquake effect. In this study, 4 different masonry elements including threshing brick, vertical perforated masonry brick, bims and adobe were combined in three sets to examine the effect of polyurea application on the wall surface on cutting strength and experimental samples were produced. A total of 44 test samples in the form of 4 different parameters were tested to determine the effect of plaster and polyurea in these wall types. Mechanical behavior of the test samples under the three-point cutting experiment was examined and the resulting graphs were analyzed. As a result, when the polyurea-applied samples were examined, the polyurea experiment sample remained together even if the brick or plaster was damaged. After polyurea was applied, cutting strength performances increased by %20 to %400, and the knitting element whose performance increased the most was threshing brick. When the satiety values were examined, after applying polyurea, a %600 increase in masonry brick, %12 in bimste, %494 in threshing brick and %690 in adobe was detected.