Kedilerde microsporum canis ile oluşturulan deneysel dermatofitozis olgularında üç oral antifungal ilacın kullanımı ve bu ilaçların karaciğer enzimleri ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
Treatment with three oral antifungal drugs in microsporum canis experimentally induced dermatophytosis in cats and effects of these drugs on liver enzymes and some blood parameters
- Tez No: 79651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
79 ÖZET Kedilerde Microsporum canis ile Oluşturulan Deneysel Dermatofitozis Olgularında Üç Oral Antifungal İlacın Kullanımı ve Bu İlaçların Karaciğer Enzimleri ve Bazı Kan Parametreleri Üzerine Etkileri Bu çalışmada, değişik ırklarda, 15'i dişi, 15'i erkek olmak üzere, yaşlan 3-9 ay arasında değişen ve 10'arlı üç gruba ayrılan 30 adet sağlıklı kediye, saf SDA'da üretilen M canis kültüründen hazırlanan spor süspansiyonunun inoküle edilmesi ile deneysel dermatofitozis enfeksiyonu oluşturuldu. Deneysel enfeksiyonun teyidi, direkt mikroskobik ve kültür muayeneleri ile yapıldı. Çalışma süresince bütün hayvanların günlük olarak klinik muayeneleri yapılarak muayene ve gözlem çizelgelerine kaydedildi. Enfeksiyonun oluşmasını takiben sağaltıma başlamadan önce bütün deneklerin 0. gün ALT, AST, LDH, ALP, GGT ve CPK gibi serum enzimleri ve Glukoz, Üre, BUN, Kreatinin, Kolesterol, Trigliserid, Total protein, Albumin, Globulin, Total bilirubin, Kalsiyum, İnorganik fosfor, Sodyum ve Potasyum gibi diğer biyokimyasal parametreleri incelendi. Bu değerler ilaç uygulaması yapılmadan önce alındığı için kontrol değerleri olarak kullanıldı. Sağaltım amacıyla, A grubuna 30 mg/kg/gün griseofulvin, B grubuna lOmg/kg/gün ketokonazol ve C grubuna ise 10 mg/kg/gün dozunda itrakonazol uygulandı. İlaç uygulamasını takip eden 20. günde ve sağaltımın bitiminde (45. gün) olmak üzere kan serum parametreleri tekrar değerlendirildi. Üç dönem değerleri arasındaki istatistiksel farklılıklar saptandı. Araştırmada, 45 gün süreyle 30 mg/kg dozunda griseofulvin uygulanan gruptaki kedilerde klinik olarak; anoreksi, kilo kaybı, ateş, bulantı, kusma, ishal, dehidratasyon, uyuşukluk, polidipsi, poliüri, mukozalarda anemi, koordinasyon bozukluğu, bilateral midriazis ve depresyon gibi yan etkiler tespit edildi. Sadece bir denekte sağaltımın 9. gününde başlayan hafif bir sanlık dikkati çekti. Bu gruptaki kedilerde sağaltımın 20. ve 45. günlerindeki ortalama Total bilirubin, GGT, ALT, AST, Globulin, Potasyum, İnorganik fosfor, BUN ve Üre değerleri 0. gündeki değerlerle karşılaştınldığında, istatistiksel olarak önemli düzeyde farklılıklar saptandı (pO.001). Deneklerde 0. 20. ve 45.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY Treatment with Three Oral Antifungal Drugs in Microsporum cants Experimentally Induced Dermatophytosis in Cats and Effects of These Drugs on Liver Enzymes and Some Blood Parameters In this study, dermatophytosis was experimentally induced on different breeds of fifteen female and fifteen male, 30 healthy cats which were divided into 3 groups, - ten in each-, ages differing from 3 to 9 months by inoculating spor suspension which was obtained from the culture of M. amis in pure SDA. The confirmation of experimental infection was made by direct microscobic and cultural examinations. During the study, all the animals were daily clinically examined and recorded in the charts of examination and observation. Following the formation of the infection, all the animals' serum enzymes such as ALT, AST, LDH, ALP, GGT, CPK and other biochemical parameters such as Glucose, Urea, BUN, Creatinine, Cholesterol, Trigliserid, Total protein, Albumin, Globulin, Total bilirubin, Calsium, Inorganic phosphor, Sodium and Potassium had been examined just before the beginning of the treatment. And these values were used as controls they were taken before the medical application. For the treatment, group A was given 30 mg/kg/day of griseofulvin while group B was given 10 mg/kg/day of ketoconazole and group C was given 10 mg/kg/day itraconazole. On the 20th day of the medical application and at the end of the treatment (45th day) blood serum parameters were reappraised to find out the statistical differences between these three evaluations. In this research, the group of cats which were given 30 mg/kg griseofulvin for 45 days, were recorded as having some side effects like anorexia, weight loss, fever, nausea, vomiting, diarrhea, dehydratation, numbness, polydipsia, polyuria, anemia, incoordination, bilateral midriasis and depression. On the 9th day of the treatment, a slight jaundice was seen in one animal.