Primiparların doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamalarının incelenmesi
- Tez No: 70239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Araştırma primiparlann doğum öncesi bakım uygulamalarını incelemek amacıyla retrospective ve tanımlayıcı türde planlanmıştır. Araştırma İzmir Kadın Hastalıktan ve Doğum Hastanesinde 15.8.1997- 15.9.1997 tarihleri arasında primipar kadınlara uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemine 300 primipar alınmışta. Verilerin toplanmasında gebelere ilişkin tanıtıcı bilgileri ve doğum öncesi baloma ilişkin uygulamalarını içeren anket formu uygulanmışta. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ld=karje ve tek yönlü varyans analizi kullanılmışta. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre primipann %48.4'ünün doğum öncesi bakım uygulamalarının kısmen yeterli, %35.2'sinin yeterli, %16.4'ünün yetersiz olduğu belirlenmiştir. Araştırmada gebelerin banyo yapma sıklığının %62.4, şeklinin %59.3, meme masajı uygulamasının %91, meme temizliğinin (%75), diş fırçalama alışkanlığının %92.7, tuvalette taharetlenme (%81.7), iç çamaşırını değiştirme (%58), gebelikte yürüyüş (%58) uygulamalarının genellikle uygun olmadığı ve ayakkabı seçiminin (%99) uygun olduğu görülmüştür. Gebelerin uyku ve dinlenme (%91.9), doktor önerisi dışında ilaç kullanma (%93), gebelikte sigara (%72), alkol (%97) kullanma durumlarının yeterli olduğu bulunmuştur. Gebelerin %80'i bulantı kusma, %80.6'sı mide yanması, %93.3'ü sık idrara çıkma, %61.7'si kabızlık, %89.3'ü sut ağrısı, %71.2'si el ve ayaklarda şişme şikayeti olduğunu ifade etmiştir. Ancak bu rahatsızlıklara ilişkin bulantı,kusma ve sık idrara çıkma dışında diğerlerinde çoğunlukla yeterli olmayan uygulama yaptıkları gözlenmiştir. Gebelerin %59.2'sinde cinsel yaşantısında değişiklik olduğu ve bunlardan birinci şurada %63.2 ile kendi kararları ile ilişkilerini kestiklerini ifade etmişlerdir. Gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamalarında yaşm, kronik hastalık varlığının, gebelik bakımı hakkında bilgi alman yerin etkisi istatistiksel açıdan önemli bulunmamış, kadının ve eşinin eğitim durumları, meslekleri, kadının yakın çevresindeki sağlık görevlisi varlığının etkisi istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde primipar kadınların doğum öncesi bakıma ilişkin bilgi puanlarının istenilen düzeyde olmadığı, sağlık personelinin birincil hizmet kapsamına girmesine karşın yaptıkları işlevlerin yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Doğum öncesi bakım uygulamaları konusunda primiparlann bügüendirilmesi ve gerekli eğitim programlarının düzenlenmesi ve bu eğitimi yürütecek hemşire ve sağlık ekibi üyelerine hizmet içi ve sürekli eğitim verilmesi önerilmiştir. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY This project was planned in a rectospective and defining approach to investigate prenatal caring applicatious of primipares. This project was applied to primipare women between 15.8.1997- 15.9.1997 at Izmir Kadm Hastalıkları ve Doğum Hastanesi. 300 primipar women was taken in to the project. For collecting the dates a questionary form was given including the definitive knowledges of pregnant women and studies about the prenatal care. In this project for evaluating the results and single direction variance analusis was applied. According to the results of this project prenatal care applicatious are partially adequate in 48.4% of primipars, adoquate in 35.2% of primipars and not aquate in 16.4% of primipares. In this project frequency (%62.4%) and style (%59.3) of bathing application, breast massage (%91) breast cleansing (75%) team brushing (92.7%) toilet cleansing (81.7%) frequency under wear changing (58%) and walking frequency in pregnants (58%) found to be unsufficient on the under hand choise of dresses and shoes were queatly sufficient (99%) Also, rest and sleep (919%), not to use drougs with out doctor's prescription (93%), not smoking (72%) and not taking alcohal (97%) are found to be sufficient. Of the pregnant women, they stated to have nausea and vomitting (80%) stomach buring (80.6%) polyurea (93.3%) stomach coustipation (61.7%) backache (89.3%) edema of hands and feed (71.2 %). But except vomittring and 72polyurea about the other complaints it was found that they make insufficient applications. it was found. it was found that %59.2 of pregnant women soid that they have changes in their sexual life and from these with %63.2 rotio the first change was stopping their sexual life. Of the prenatal applications of pregnant women age, cronic illness and the place of learning pregnancy çare vere found to be statisticaly unimportant. On the other hand the education of the women and her husband, their works and the health affîciols nearby the women were found to be istetistically importent. Accoring to the evaluation of the results of this project. Information of prenatal çare applications of the pregnant women are found to be unsuffıcient as it shouder be primary mission of the health officials and that the people in the society be inforaıet about prenatal çare applicatious of primipares.