Taşıt tavan barı tasarımı geliştirilmesi
Vehicle roof rail design development
- Tez No: 716548
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ağırlık azaltma ve maliyet iyileştirme otomotiv sektörünün odaklandığı konuların başında gelmektedir. Bu iki konu doğrudan ya da dolaylı olarak çevresel sürdürülebilirlik ve finansal sürdürülebilirlik üzerinde birçok etkiye sahiptir. Bu sebeple taşıt üzerindeki her bir parça bütün içindeki fonksiyonunu kaybetmeyecek şekilde tasarım ve analiz yöntemleri ile sorgulanmakta ve birçok optimizasyon çalışmasına konu olmaktadır. Bu çalışmada araç tavanı üzerinde konumlanan tavan barları araştırma konusu olarak seçilmiştir. Seri üretimde kullanılmakta olan tavan barının tasarım ve fonksiyon girdileri belirlenmiş ve parça üzerindeki malzemeler ve üretim yöntemleri ortaya konulmuştur. Bu bilgiler ışığında mevcut hali alüminyum malzemeden üretilen tavan barının tamamen plastik olarak tasarlanması irdelenmiştir. Yeni tavan barı, tasarım esnekliği, üretim yöntemleri, maliyet ve güvenlik analizleri açısından mevcut parça ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weight reduction and cost improvement are the leading topics that the automotive industry focuses on. These two topics have direct or indirect effects on environmental sustainability and financial sustainability. For this reason, each part on the vehicle is investigated in terms of design and analysis methods in a way that does not lose its function in the whole body and poses the subject of many optimization studies. In this study, the roof rails on the vehicle were chosen as the research subject. The design and function inputs of the roof rail that is used in mass production were determined and the materials and production methods on the part were revealed. In the light of this information, design of complete plastic roof rail was examined of which the current one made of aluminum material. The new roof rail design has been compared with the current part in terms of safety, design flexibility, production methods and costs.