Yeni tipte iletken polimer yapıların sentezi ve nanolif tabanlı biyouyumlu sensör sistemlerinin geliştirilmesi
Synthesis of new types of conductive polymer structures and development of nanofiber based biocompatible sensor systems
  1. Tez No: 716547
  2. Yazar: AYŞE KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İletken polimerler, geniş bir kullanım alanına sahip olması bakımından bilim dünyasında kendisine çok önemli bir yer edinmiştir. Birçok farklı kullanım alanının yanında son yıllarda biyosensör uygulamalarında da, üretilen biyosensörlerde kararlılığının artması, cevap verme süresinin kısa olması ve duyarlılığın artması gibi avantajları sebebiyle iletken polimerlerin kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir. Bu tez projesi kapsamında yeni tipte iletken polimer yapıların sentezi yapılmış ve nanolif tabanlı biyouyumlu sensör sistemleri geliştirilmiştir. DTP bileşiğinde bulunan N-H bağı, benzil amin grupları gibi farklı elektron salıcı ve elektron çekici gruplar ile fonksiyonelleştirilmiştir. Böylece değişen elektron yoğunluğuna bağlı olarak elektriksel iletim mekanizmasında yaşanan değişim kıyaslanmış ve literatürde daha önce bulunmayan ve sentezlenmemiş yeni nesil DTP bileşiklerinin sentezi ve biyonanoteknolojik alana yönelik uygulamaları gerçekleştirilmiştir. H2O2 tayini için Polivinilalkol/Poly(DTP- NH2) nanofiberleri üzerine alkol oksidaz enzimleri elektrokimyasal yöntemlerle bağlanarak Polivinilalkol/Poly(DTP- NH2)/Alkol Oksidaz biyosensörü hazırlandı. H2O2 sağlık, gıda, temizlik gibi günlük hayatta birçok alanda kullanılması açısından önemli bir maddedir. Bu nedenle biyosensörler kullanılarak H2O2 tayini yapılması hızlı, güvenilir, doğru, pratik ve ucuz bir yöntemdir. Sentezlenen polimerler iletken polimerlerin doğası ve nano liflerdeki yüzey/alan oranının yüksek olması ile biyosensörün elektrokimyasal duyarlılığı artmıştır. Bu sayede sensör cevabı hızlanmış ve hedef analit ile hazırlanan biyoelektronik yüzey üzerindeki etkileşimin farklılık göstermesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Conductive polymers have gained a very important place in the scientific world in terms of having a wide range of uses. In addition to many different usage areas, the use of conductive polymers has become very popular in biosensor applications in recent years due to advantages such as increased stability, shorter response time and increased sensitivity in biosensors produced. Within the scope of this thesis project, new types of conductive polymer structures were synthesized and nanofiber-based biocompatible sensor systems were developed. The N-H bond in the DTP compound is functionalized with different electron donating and electron withdrawing groups such as benzyl amine groups. Thus, by comparing the change in the electrical conduction mechanism depending on the changing electron density, the synthesis and bionanotechnological applications of new generation DTP compounds, which were not previously found in the literature and were not synthesized, were carried out. For the determination of H2O2, a Polyvinylalcohol/Poly(DTP- NH2)/Alcohol Oxidase biosensor was prepared by electrochemical coupling of alcohol oxidase enzymes on Polyvinyl alcohol/Poly(DTP- NH2) nanofibers. H2O2 is an important substance in terms of its use in many areas of daily life such as health, food and cleaning. Using biosensors for this H2O2 determination is a fast, reliable, accurate, practical and inexpensive method. The electrochemical sensitivity of the biosensor increased with the nature of synthesized polymers, conductive polymers and the high surface/area ratio in nanofibers. In this way, the sensor response was accelerated and the interaction on the prepared bioelectronic surface changed.