Domateste kök bakterilerinin kuraklık stresine etkilerinin moleküler analizi
Molecular analysis of effects of rhizobacteria on drought tolerance of tomato plants
  1. Tez No: 716550
  2. Yazar: MACİDE ELİF GÜÇLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya genelindeki su kaynaklarının azalması sebebi ile kuraklık stresi bitkilerin üretiminde her geçen gün önemli hale gelmekte ve ekonomik olarak büyük öneme sahip bitkilerin fizyolojik işlevlerinde değişikliklere yol açmaktadır. Tarımın önemli bir parçası olan domates bitkisi (Solanum lycopersicum)'de bu kuraklık stresinden etkilenen bitkilerin başında gelmektedir. Bitki fizyolojisi açısından kuraklık, büyümeyi sınırlayan ve ekinlerin ölümüne yol açan yaygın bir çevresel stres faktörüdür. Susuzluk koşullarında yetiştirilen bitkilerde PGPR uygulamalarının bitkide morfolojik, fizyolojik ve hücresel düzeyde etki etmesi ile kuraklık stresine toleransı arttırdığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, NAZAR F1 ve MSC-50 domates çeşitlerinin tohumları B1 (113- Bacillus megaterium) ve B2 (377 -Bacillus cereus) bakterileri ile sardırılıp yetiştirilmiş, farklı dört konsantrasyonda PEG stres uygulaması yapılarak 2. Ve 12. Saatlerde örnek alımı yapılmıştır. Elde edilen bitkilere kuraklık stresi uygulamaları yapılarak kuraklık stresine yanıt veren CAT1, LEA1, LEA4, HSP21, HSP70, CDPK1, ER5, HSFA, OSMLP1, OSMLP2, OSMLP13, SODCL, SOD1, SICDPK, PIP2, XIP genlerinin ifadeleri Real-Time PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, B1 (113- Bacillus megaterium) ve B2 (377 -Bacillus cereus) bakterilerinin kuraklık stresine yanıt veren genlerin, ifade seviyelerini düzenleyerek domates bitkilerinde kuraklık stresine karşı etkili PGPR türleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the decrease in water resources around the world, drought stress is becoming more important in the production of plants day by day and causes changes in the physiological functions of plants that have great economic importance. Tomato plant (Solanum lycopersicum), which is an important part of agriculture, is one of the plants affected by this drought stress. In terms of plant physiology, drought is a common environmental stress factor that limits growth and causes crop death. It is known that PGPR applications in plants grown in drought conditions increase the tolerance to drought stress by affecting the plant at the morphological, physiological and cellular level. In this thesis, the seeds of NAZAR F1 and MSC-50 tomato cultivars were covered and grown with B1 (113- Bacillus megaterium) and B2 (377 -Bacillus cereus) bacteria, and samples were taken at the 2nd and 12th hours by applying PEG stress at four different concentrations. The expressions of CAT1, LEA1, LEA4, HSP21, HSP70, CDPK1, ER5, HSFA, OSMLP1, OSMLP2, OSMLP13, SODCL, SOD1, SICDPK, PIP2, XIP genes that respond to drought stress by applying drought stress to the obtained plants were determined by Real-Time PCR method. determined. The results show that B1 (113- Bacillus megaterium) and B2 (377 -Bacillus cereus) bacteria are effective PGPR species against drought stress in tomato plants by regulating the expression levels of genes that respond to drought stress.