Bitki gelişimini uyaran kök bakterilerinin (PGPR) domatesin gelişmesine ve Fusarium solani'ye etkisi üzerine bir araştırma
A research on promotion effect on tomato growth and inhibition of Fusarium solani by plant growth promoting rhizobacteria (PGPR)
  1. Tez No: 169451
  2. Yazar: MİNE ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYYAR BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
V ÖZET BİTKİ GELİŞİMİNİ UYARAN KÖK BAKTERİLERİNİN ( PGPR) DOMATESİN GELİŞMESİNE VE Fusarium sotanPyc ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ERDAL, Mine Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tayyar BORA Mart 2005, 68 sayfa Bitkilerde gelişmeyi uyarıcı ya da PGPR olarak tanınan bir grup kökbakterisinin birçok kültür bitkisinde gelişmeyi ve giderek verimi artırıcı etkileri saptanmış bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı bölgemizde elde edilen bazı PGPR grubu bakteri izolatlarını domateste çimlenmeyi, bitki gelişmesini ve çiçeklenmeyi artırıcı etkisi bağlamında test etmektir. Ayrıca bakterilerle in vivo'da yapılan seçme testlerinin laboratuvardaki in vitro test sonuçlarıyla karşılaştırmasını yaparak, bu tür çalışmaların bakteri eliminasyon sürecini kısaltmaya katkısını tartışmaktır. Bu amaçla 27 kökbakterisi in vitro, tohum çimlendirme testleri sonucunda, çim uzunluğunun kontrola göre yüzde farklılığı açısından değerlendirilmiş, en etkili 5 izolat ve düşük etkiyi gösteren bir izolat in vivo testler için seçilmiştir. İn vivo testler için seçilen bakteri izolatlarının CMC (Carboxy metyl cellulose)' daki süspansiyonu domates(Lycopersicum esculentum cv Rio grande) tohumlarının bakterizasyonunda kullanılmıştır. Bu tohumlarla steril torf bulunan viollerde in vivo testler yapılmışlır. İn vivo gözlemlerde, viollerde 10. günde çimlenen tohumdan gelişen fidelerin boylarındaki artış ve canlılık indeksi (vigour index), şaşırtmadan sonraki 10. ve 30. gündeki bitki boylan ve yaş ağırlıkları artışı, bitkilerde 60. günde yaş kök ağırlığı ve en etkili izolatla tarla da çiçek sayısındaki artış saptanmıştır. Bu testler sonucunda 21/1K, 18/1K VE 70 numaralı izolatlar en yüksek etkiyi göstermiştir.En etkili izolat olarak belirlenen 21/1K' nın kontrola göre dikimden 2 ay sonra sağladığı yaş kök ağırlık artışı %85 gibi bir değere ulaşmıştır. En yüksek performansı gösteren izolatlar aynı zamanda IAA salgılamasıyla da dikkat çekici bulunmuştur. Bu durum IAA sekresyonu testlerini bakteri populasyonunda eleme (screening) çalışmaları açısından önemli kılmaktadır. Bakteriler, en yüksek etkiyi hem tohum hem de fideye uygulandıklarında göstermişlerdir. Diğer yandan yalnızca fide uygulaması görmüş işlemler de buna yakın sonuç vermiştir. Bu, pratikte tohum uygulamalarının kolaylığı açısından da önem taşıyacaktır. En etkili izolat (21/1K) Fusarium solanı' yi in vitro' da %21 oranında engellerken, domates çiçek sayışım da %66,21 oranında artırmıştır. Çiçek sayısındaki bu artış verim de önemli artışın olacağı umudunu vermiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON PROMOTION EFFECT ON TOMATO GROWTH AND INHIBITION OF FUSARIUM SOLANI BY PLANT GROWTH PROMOTİNGRHİZOBACTERİA (PGPR) ERDAL, Mine M.Sc.In Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Tayyar BORA March, 2005, 68 pages It has been determined that a group of rhizobacteria, known as plant growth promoting rhizobacteria (PGPR), has the effects of promoting growth and increasing yield in cultivated plants. This study aims to test some bacterial isolates from PGPR group, obtained from Aegean Region, in the context of their promoting effect on seed germination, plant growth and blooming of tomatoes. Another objective is to discuss the contribution of this type of studies to the shortening of bacterial screening process, by comparing the results of in vivo to in vitro assays. After invitro seed germination tests, 27 rhizobacterial strains were evaluated in respect to percentage differences in shoot height compared to untreated control, and the most effective 5 isolates and 1 isolate with lower efficacy were selected for in vivo tests. Suspensions of selected bacterial isolates in CMC (carboxy methyl cellulose) were used in tomato (Lycopersicum esculentum cv.Rio Grande) seed bacterization. In vivo assays were carried- out in viole with sterilized peat. During the experimental period of sixty days of observation the following parameters were measured: seedling height and vigour index at 10 th. day, plant height and fresh weight at 10 th.and 30 th. days after the transplantation of seedlings, fresh root weight at 60 th. day and increase in blossom number with the most effective isolate. After these assays, we obtained the highest efficiency with the isolates numbered 21/1K, 18/1K and 70. The isolate of 21/1K provided an increase of fresh root weight by85% when compared tö the control. At the same time, it was noticeable that the best isolates secreted much more IAA than the others. There fore, the parameter of IAA secretion can be used for screening bacterial population. The most effective bacterial teratment were obtained by the combination of the seed and seedling bacterization. On the other hand, seed bacterization alone also gave results similar to the combination. These results increase the importnce of seed bacterization in practice. The most efficient strain (21/1K) increased the number of tomato blossoms about 66,21%, and also inhibited the colonial growth of Fusarium solani by 21% in vitro. This increase in blossom number may probably lead to an increase in yield.