Kur'ân'ın bilimsel yorumu Zağlûl en-Neccâr örneği
The scientific interpretation of the Qur'an the example of Zaghloul el-Naggar
  1. Tez No: 716559
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmada bilimsel tefsirin geçmişten günümüze serencamına yer verildikten sonra asrımızda bilimsel tefsire dair özgün eserler kaleme alan Mısırlı bir mütefekkir olan Zağlûl en-Neccâr'ın bilimsel tefsire dair görüşleri, diğer âlimlerin görüşleri ile mukayeseli bir biçimde ele alınacaktır. Bilimsel tefsir, en genel ifadesi ile Kur'ân-ı Kerîm'in bilimsel buluşlara işaret ettiği iddia edilen âyetlerine ilişkin yapılan yorumları kapsamaktadır. Tefsir literatüründe bilimsel tefsirin başlangıcına ilişkin birtakım ihtilaflar olsa da tefsir âlimleri, bilimsel tefsirin başlangıcının genel itibariyle Gazzâlî ile başladığını ifade etmektedirler. Gazzâlî'den günümüze kadar ise birçok müfessir doğrudan veya dolaylı bir şekilde bilimsel tefsire atıfta bulunmuştur. Bilimsel tefsir çalışmaları özellikle son iki asırda yapılan keşifler ve buluşlar sebebiyle bir ivme kazanmıştır. Çalışmada bilimsel tefsirin ele alınmasının sebebi, güncelliğini koruyan bir konu olmasıdır. Bununla birlikte çalışmada Neccâr'ın seçilmesinin sebebi ise âyetlere yaklaşımının önceki müfessirlerden araştırmaya değer farklılığının olmasıdır. Çalışmanın bilimsel tefsirin mahiyetine ilişkin bölümünde, konunun daha iyi anlaşılması adına alıntılarla konu zenginleştirilecektir. Bilimsel tefsire dair örneklerin yer alacağı bölümde ise bazı müfessirlerin görüşleri Neccâr'ın görüşleri ile mukayeseli bir şekilde ele alınacaktır. Çalışmanın birkaç amacı vardır. İlki, bilimsel tefsirin her yeni buluş ile ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceğini ortaya koymaktır. İkincisi ise Neccâr'ın bilimsel tefsirinde yer vermiş olduğu örneklerin, diğer müfessirlerin görüşleri ile mukayese edilmesinden sonra tutarlılığının tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, after mentioning the stages of scientific tafsir from the past to the present, the scientific interpretation views of the Egyptian thinker Zaghloul El-Naggar, who wrote original works on scientific tafsir in our century, will be discussed in comparison with the views of other scholars. Scientific tafsir, in its most general expression, includes the comments made on the verses of the Quran that are claimed to indicate scientific discoveries. Although there are some disagreements about the beginning of scientific tafsir, tafsir scholars generally start the beginning of scientific interpretation with Ghazali. Since Ghazali, many commentators have directly or indirectly referred to scientific tafsir. Scientific tafsir studies have gained momentum especially due to the inventions and discoveries made in the last two centuries. The reason why scientific tafsir is handled in the study is that it is a subject that is up-to-date. However, the reason why Zaghloul El-Naggar was chosen in the study is that his approach to verses is worth investigating different than previous commentators. In the part of the study on the nature of the scientific tafsir, the subject will be enriched with quotations in order to better understand the subject. In the section where examples of scientific tafsir will take place, the views of some commentators will be discussed in comparison with the views of Zaghloul El-Naggar