Balıkesir organize sanayi bölgesinde faaliyet yürüten KOBİ'lerin finansal sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determining the financial problems of smes operating in Balıkesir organized industrial zone and suggestions for solutions
  1. Tez No: 716558
  2. Yazar: SEVGİ GÜNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ'ler); değişen piyasa koşullarına hızlı uyum sağlamaları, esnek üretim yapıları, bölgeler arasında dengeli büyüme, işsizliğin azaltılması ve yeni iş alanlarının açılmasındaki katkıları gibi olumlu özellikleri nedeniyle, ülke ekonomileri için ekonomik ve sosyal kalkınmada önemli yere sahiptir. İşletmelerin faaliyetlerini yürütürken karşılaştıkları en önemli sorunların başında finansman sorunları gelmektedir. Bu sorun büyük ölçekli işletmeleri olduğu gibi KOBİ'leri de etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı; Balıkesir organize sanayi bölgesinde faaliyet yürüten KOBİ'lerin sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaç çerçevesinde BALOSB bünyesinde yer alan KOBİ'ler özelinde bir alan çalışması yapılarak finansman sorunlarının kaynağını, sorunları aşmada kullandıkları araçları ve bu araçların nasıl olumlu yönde kullanılacağı araştırılmak istenmiştir. Çalışmada yüz yüze mülakat tekniği ile 60 adet KOBİ'ye 80 soruluk bir anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS programında frekans analizi yapılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre KOBİ'lerin çoğunda finansman sorunu bulunmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları olmasına rağmen kredi sağlamada karşılaşılan sorunlar, faizin yüksek olması, formalitelerin ağır olması ve teminat göstermedeki güçlüklerle karşılaşmaları yerine KOBİ'lere ayrılan kredi miktarında iyileştirilmeye gidilmeli ve bankacılık sistemindeki şartların uygun hale getirilmesi gerekmektedir. KOBİ'ler için teşvik ve muafiyetler arttırılmalı, değişen koşul ve rekabet ortamına uyum sağlayabilmeleri için eğitim programları ile bilgilendirilerek rekabet şanslarını arttırmaya yönelik teşvik ve yardımlarda artırıma gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs); Due to their positive features such as their rapid adaptation to changing market conditions, flexible production structures, balanced growth between regions, reduction of unemployment and their contribution to the opening of new business areas, they are building the cornerstones of economic and social development in Turkey and in the World. One of the most important problems faced by businesses is financial problems. This problem is one of the problems of enterprises not only in our country but also in all economies. The purpose of this research; To identify the problems of SMEs operating in Balıkesir Organized Industrial Zone and to develop solutions. Within the framework of this purpose, a field study specific to SMEs within BALOSB was conducted to investigate the source of their financing problems, the tools they used to overcome the problems and how to use these tools in a positive way. In the research, a questionnaire with 80 questions was applied to 60 SMEs with the face-to-face survey technique, which is one of the qualitative research methods. The research data were analyzed by frequency analysis in the SPSS program. According to the results of the analysis, most of the SMEs have financing problems. The amount of loans allocated to SMEs should be improved and the conditions in the banking system should be made suitable instead of the problems encountered in providing loans, high interest rates, heavy formalities and difficulties in providing collateral, despite the needs of the enterprises. Incentives and exemptions should be increased for SMEs, and incentives and aids should be increased to increase their competitiveness by informing them through training programs so that they can adapt to the changing conditions and competitive environment.