Geleneksel olmayan para politikaları ve merkez bankası uygulamaları
Unconventional monetary policies and central bank practices
  1. Tez No: 716560
  2. Yazar: GÖKÇE AYŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN LEVENT KORAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Başta Amerika'da olmak üzere yanlış düzenlemeler sonucunda verilen kredilerin geri ödenememesi ve buna benzer sebeplerle ortaya çıkan 2007 – 2008 krizi hızla dünyaya yayılmıştır. Dünya genelindeki merkez bankalarının geleneksel olan para politikalarının süreci olumlu etkilemeye yetmemesiyle birlikte ortaya geleneksel olmayan para politikaları çıkmıştır. İlk olarak gelişmiş ülkelerin uygulamaya koyduğu bu politikalar gelişmekte olan ülkelerde de uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle FED, BoJ, ECB gibi gelişmiş ülke merkez bankalarınca başvurulan politikaların Türkiye üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Ülkemiz de bu sorunlarla mücadele için yeni para politikası araçları ortaya çıkarmıştır. Faiz koridoru ve zorunlu karşılıklar ile rezerv opsiyon mekanizması gibi değişiklikler ekonomik yapı içerisinde uyumlaştırılmaya çalışılmıştır. Gelişmiş ülkelerin uyguladığı parasal genişleme politikaları gelişmekte olan ülkelerin finansal istikrarını bozmuş, bunun sonucu gelişmekte olan ülkeler kendilerine en uygun olacak yeni para politikası araçlarını geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The 2007 – 2008 crisis, which emerged due to the failure to repay loans that were given as a result of incorrect arrangements, especially in the USA, and similar reasons, spread rapidly throughout the world. With the monetary policies of the central banks in the world not being able to affect the process positively, non-traditional policies have emerged. These unconventional policies, which were first put into practice by developed countries, started to be implemented in developing countries. In particular, the Fed, BoJ, and ECB, which put into practice these policies have also significant impacts on Turkey. Our country has created new monetary policy tools to tackle these problems. New arrangements such as the interest rate corridor, reserve requirements, and the reserve option mechanism have been tried to be adapted into the economic structure. The monetary expansion policy implemented by developed countries has disrupted the financial stability of developing countries, and as a result of this, they have developed new monetary policy instruments that will be most suitable for them.