Sparse reconstruction for near-field MIMO radar imaging problems using fast multipole methods
Yakın alan MIMO radar görüntüleme problemleri için hızlı çok kutup yöntemi ile seyrek çözümleme
- Tez No: 716566
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ, DOÇ. DR. SEVİNÇ FİGEN ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çok giriş-çok çıkışlı (ÇGÇÇ) radar, uzaysal olarak dağıtılmış verici ve alıcı alt dizilerin sıralı veya aynı anda çalıştığı gelişmiş bir radar tekniğidir. Bu teknikte, her anten aynı dalga biçimini gönderebileceği gibi, gönderilen dalga biçimleri birbirinden farklı da olabilir ve bu, geleneksel faz dizili radarla karşılaştırıldığında daha yüksek uzaysal çözünürlük sağlar. Bu nedenle, ÇGÇÇ radarı son yirmi yılda görüntüleme uygulamalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Tüm bu uygulamalarda, görüntülenen uzayda genellikle az sayıda nesne bulunur ve bu nesneler antenin yakın alanındadır. Daha da önemlisi, bu uygulamaların çoğunda, görüntüleme sisteminin, büyük ölçekli ve yetersiz örneklenmiş ölçüm verilerinden yüksek kaliteli ve gerçek zamanlı çıktı vermesi beklenmektedir. Bu tezde, büyük ölçekli yakın alan görüntüleme problemlerine verimli bir seyrek çözüm yönteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, görüntüleme problemi öncelikle dışbükey bir optimizasyon problemi olarak kurgulanmış ve genişletilmiş Lagrange tabanlı görüntü oluşturma algoritmaları kullanılarak çözülmüştür. Ardından, büyük ölçekli problemlerde matris-vektör çarpımlarının verimli hesaplanması için bahsi geçen algoritmalara Hızlı Çok Kutup Yöntemi (HÇKY) formülasyonu uygulanmıştır. Bu yaklaşımda büyük ölçekli algılama matrislerinin bellekte oluşturulması ve depolanması gerekmez ve dolayısıyla hızlı görüntüleme sağlanır. Noktasal saçıcılar ve yaygın hedefler (2-B/3-B) gibi çeşitli yakın alan görüntüleme senaryoları için yaklaşımın etkinliği bilgisayar ortamında test edilmiştir. Sonuçlar, HÇKY'nin seyrek yeniden yapılandırma algoritmalarına başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir. Ayrıca, HÇKY'nin uygulanması, hem hesaplama süresi hem de bellek kullanımı açısından görüntüleme algoritmalarını çok verimli hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple-input-multiple-output (MIMO) radar is an advanced radar technique, where spatially distributed transmitting and receiving sub-arrays operate sequentially or simultaneously. In this technique, each antenna may transmit either the same or different waveforms, and this leads to better spatial resolution when compared to conventional phased array radar. Therefore, MIMO radar has been extensively used in imaging applications in the last two decades. In all these applications, the imaged scene is typically sparse and objects of interest are located at the near-field of the antenna. More importantly, in most of these applications, the imaging system has to deal with the requirement of high quality real-time recovery from large-scale under-sampled measurement data. In this thesis, we aim to develop an efficient sparse solution method to large-scale near-field imaging problems. For this purpose, we first construct the imaging problem as a convex optimization problem and solve it using the augmented Lagrangian based reconstruction algorithms. Then, for large scale problems, we propose applying the fast multipole method (FMM) formulation in these algorithms for efficient computation of matrix-vector products. This approach avoids constructing and storing large-scale sensing matrices explicitly in memory and accelerates the reconstruction. We numerically test the effectiveness of the approach for several near-field imaging scenarios, ranging from point scatterers to extended targets (2-D/3-D). Results show that we can successfully apply FMM in the sparse reconstruction algorithms and it makes the reconstructions very efficient in terms of both computation time and memory usage.