Acanthocınus griseus (Fabricius, 1792) (Coleoptera: Cerambycidae) türünün mitokondriyal sitokrom C oksidaz I çeşitliliği
Mitochondrial cytochrome C oxidase I variations of Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792) (Coleoptera: Cerambycidae)
  1. Tez No: 716565
  2. Yazar: AYNUR ABBASZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792) (Coleoptera: Cerambycidae) başta çam, ladin, göknar olmak üzere iğne yapraklı ağaçları istila ederek ormanlarımıza zarar verirken, ayrıca, orman ekosisteminde odunun çürüme sürecine katkı sağlar ve çeşitli kuş türleri için besin kaynağı rolünü üstlenirler. Bu nedenle, Acanthocinus griseus'un tür içi filogenetik ilişkilerini ve olası kriptik türleşmesini araştırmak için sitokrom C oksidaz I (COI) gen bölgesi analiz edildi. Kocaeli ilinden toplanmış Acanthocinus griseus türü bireylerinden elde edilen COI gen dizileri (561 bç) BOLD taksonomi arşivinden indirilen dizilerle birlikte hizalandı. Haplotip analizi, genetik uzaklık ve genetik çeşitlilik analizleri, Neighbor-Joining, Maximum Likelihood, Bayesian analizleri yapıldı. Toplam mutasyon sayısı 44, çeşitlilik gösteren baz sayısı 43, nükleotid çeşitliliği 0,01261, haplotip çeşitliliği 0,974 olarak hesaplandı. Haplotipler arasındaki genetik uzaklık değerlerinin %5.9 ile %0.02 arasında değiştiği belirlendi. Bulgularımız H1 ve H2 dışındaki tüm haplotiplerin birbirine genetik olarak yakın olduğunu göstermektedir. Bu iki haplotipin birbirlerine ve diğer haplotiplere olan uzaklıklarının kriptik türleşmeye işaret edebilecek kadar yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Acanthocinus griseus (Fabricius, 1792) (Coleoptera: Cerambycidae), which invades and damages coniferous forest trees especially pine and spruce fir, it also contributes to the decay process of wood in the forest ecosystem and act as a food source for birds. Therefore, the cytochrome C oxidase I (COI) gene region was analyzed to investigate the intraspecies phylogenetic relationships and possible cryptic speciation of A. griseus. COI gene sequences (561 bp), which obtained from individuals of the Acanthocinus griseus species collected in Kocaeli Province, were aligned together with the sequences downloaded from the BOLD taxonomy archive. Haplotype, genetic diversity and pairwise distance analyses, Neighbor-Joining, Maximum Likelihood, Bayesian Inference methods were performed. The total number of mutations was 44, the number of variable sites was 43, the nucleotide diversity was 0.01261, the haplotype diversity was 0.974. The genetic distance between haplotypes were ranged from 5.9% to 0.02%. Our findings show that all haplotypes are genetically close to each other, except H1 and H2, which are exceed expected barcoding gap thresholds. This result might point out to cryptic speciation.