Prevention of titanium dioxide pigment crowding by steric hindrance mechanism in organic coatings
Organik kaplamalarda pigmentler arası uzaysal itme mekanizması ile titanyum dioksit pigmentlerin kümeleşmesinin önlenmesi
  1. Tez No: 716576
  2. Yazar: AYŞENUR ÖDEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Titanyum dioksit pigment, organik kaplamalarda, kaplamanın uygulandığı yüzeyi örtme gücünü artırmak için yaygın olarak kullanılır. Sadece TiO2 pigmentinin bulunduğu kaplamalarda ise pigmentasyonu artırarak örtme gücünü iyileştirmek bir noktadan sonra mümkün olmamaktadır. TiO2'nin renk verme özelliği, kaplamalarda kullanılan bağlayıcı ile refraktif indeks farkının yüksek olması ve ışığın pigment taneciklerinin yüzeyinden saçılması sayesinde sağlanmaktadır. Pigment yüklemesini arttırmak, taneciklerin birbirine yaklaşmasına ve kaplama filmi içinde yer kalmadığında üst üste gelmesine yol açmaktadır. Pigmentler birbirine yaklaştıkça, gelen ışığı saçacak yüzey alanı azalır ve kümeleşme (crowding) olarak adlandırılan olgu meydana gelir. TiO2 pigment taneciklerinin boya filmi içinde kümeleşmesinin uzaysal itme yoluyla önlenmesi ve böylece yüzeyi örtmek için gereken boya sarfiyatının azaltılması amaçlanmıştır. Pigmentlerin kümeleşmesini önlemek için aralarına fiziksel bariyer olarak dolgu taneciklerinin konumlandırılması incelenmiştir. Bu kapsamda medyan tane boyutu 128 nanometre olan kalsit tanecikleri formülasyona eklenmiştir. Bu taneciklerin rastgele dizilimi nedeniyle kümeleşmenin önüne geçemediği görülmüştür. Bir diğer yöntem olarak pigment yüzeyine 3-methacryloxypropyltrimethoxysilane (MPS) malzemesinin bağlanarak mesafelendirilmesi incelenmiştir. Farklı TiO2/MPS oranlarında parametrik deneyler yürütülmüştür, bu parametreler dispersiyon süresi, hacimsel pigment konsantrasyonu ve uygulanan boyanın film kalınlığıdır. Pigment yüzeyine MPS moleküllerinin bağlandığı FTIR, TGA ve zeta potansiyeli ölçümleri ile ispat edilmiştir. Yüzeyi modifiye edilmiş TiO2 pigmentlerle hazırlanmış beyaz sonkatların renk, örtücülük ve yüzey özellikleri, modifiye edilmemiş numune ile karşılaştırılmıştır. Modifiye edilmiş pigment ile yapılan çalışmada örtücülük değerinin yükseldiği ve bunun yanında kuru boya filminin yüzey kalitesinin korunduğu görülmüştür. SEM analizinde, MPS modifikasyonu ile düşük hacimsel pigment konsantrasyonunda ve düşük film kalınlığında, pigment kümeleşmesinin önlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium dioxide pigment is widely used in organic coatings to increase hiding power. For coatings, which contain only TiO2 pigment, enhancing their hiding power by increasing pigment loading is possible up to a point, above a certain level hiding power does not increase. Coloring and hiding ability of TiO2 is provided by the difference in refractive index between binders and pigment, and by the scattering of light from the surface of the particles. By increasing pigment loading, particles come closer and when there is not enough space in coating film, they get on each other which reduce scattering surface area. This phenomenon is called crowding. The aim of this thesis is to overcome the crowding of TiO2 pigment particles by spacing them through coating film via steric hindrance, and hence decreasing the necessary amount of paint to hide the substrate. In order to prevent the crowding of the pigments, the positioning of the filler particles as a physical barrier was investigated. In this study, calcite particles with a median particle size of 128 nanometers were added to the formulation. It was observed that aggregation could not be prevented due to the random distribution of these particles. As another method, grafting of 3-methacryloxypropyltrimethoxysilane (MPS) to the pigment surface was investigated. Experiments were conducted with various TiO2/MPS ratios, dispersion time, pigment volume concentration (PVC) and film thicknesses. MPS grafting on pigment surface was proved by FTIR, TGA and zeta potential analysis. Colour, hiding power and surface properties of white topcoats prepared with treated TiO2 pigments were compared with that of untreated samples. Hiding power of white topcoats prepared with modified TiO2 pigment was observed to be increased and the surface quality of the dry paint film was preserved. SEM micrographs showed that, crowding of TiO2 pigments were prevented by MPS modification at low PVC and film thickness.