Drama yönteminin okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubu çocukların rakam kavramını öğrenmelerine etkisi
The effect of the drama method on the learning of the figure concept of 5-6 years old children who continue in presschool education
- Tez No: 716575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, drama yönteminin okul öncesinde eğitimini sürdüren 5-6 yaş grubu öğrencilerin rakam kavramını öğrenmelerinde akademik başarılarına etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmanın modeli yarı deneysel model olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Bayburt ili merkezinde bulunan MEB'e bağlı bir anaokulunda eğitimine devam eden 60-71 aylık 30 öğrenci oluşturmaktadır. Uygun örnekleme yöntemi seçilen her bir sınıftan 15 deney, 15 kontrol olarak 30 kişiden oluşan deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubuna bir ay boyunca önceden hazırlanmış drama planına uygun şekilde, haftada bir gün ve bir saatlik eğitim verilmiştir. Araştırmacının hazırladığı, demografik bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.“Çocukların sayı kavramına yönelik becerilerini tespit etmek amacıyla ise Arnas vd. (2003) tarafından geliştirilen ”5- 6 Yaş Çocuklar İçin Sayı ve İşlem Kavramları Testi" uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına ön test ve son testler uygulanmıştır. Çocukların 5–6 yaş çocuklar için sayı ve işlem kavramları testine verdikleri cevaplar SPSS 24 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde t testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol gruplarının ön test ölçümlerinin birbirine benzer olduğu, ancak son testlerde deney grubu lehine anlamlı farklılık meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca deney grubu ön test son test karşılaştırması yapılmış, son test puanlarının yüksek düzeyde artış gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar: 60-71 aylık 15 öğrenciyle gerçekleştirilen drama etkinliklerinin öğrencilerde sayı ve işlem kavramlarını artırdığı ve uygulamanın başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to examine the effect of the drama method on the academic success of 5-6 year old students who continue their pre-school education in learning the concept of numbers. Method: The model of the study was designed as quasi-experimental model. The study group of the research consists of 30 students of 60-71 months who continue their education in a kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Bayburt in the 2021-2022 academic year. Experiment and control groups consisting of 15 experimental and 15 control people from each class, whose appropriate sampling method was chosen, were formed. The experimental group was given one hour of training, one day a week, in accordance with the pre-prepared drama plan for a month.“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to collect demographic information.“In order to determine the skills of children on the concept of number, Arnas et al. (2003) ”Number and Operation Concepts Test for Children aged 5-6 years" was applied. Before and after the application, pre-test and post-tests were applied to the experimental and control groups. The children's answers to the test of numbers and operations concepts for children aged 5–6 were analyzed using the SPSS 24 program. The t test was used in the analysis of the data. Findings: In the study, it was determined that the pretest measurements of the experimental and control groups were similar to each other, but there was a significant difference in favor of the experimental group in the posttests. In addition, the pretest posttest comparison of the experimental group was made and it was determined that the posttest scores increased at a high level. Conclusions: It was concluded that the drama activities carried out with 15 students aged 60-71 months increased the number and operation concepts of the students and the application was successful.