Yenilenebilir enerji kaynakları ile beslenen konutlar için enerji yönetim sistemi
Energy management system for housings feeded with renewable energy sources
- Tez No: 716589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde enerji talepleri gitgide artmaktadır. Günlük hayatta hem enerji gereksiniminin karşılanması hem de çevreye zarar vermeden kaynakların kullanılması adına yenilenebilir enerji kaynaklı sistemler tercih edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, günümüzde enerji üretimi için kullanılan kaynakların başında gelmektedir. Türkiye, güneş potansiyeli bakımından zengin bir ülkedir. Fakat üretilen elektrik enerjisi büyük oranda doğalgaz ve kömüre bağlıdır. Bu durum dışa bağımlılığı arttırmakla kalmıyor aynı zamanda üretim maliyetlerini de yükseltiyor. Temiz ve ucuz elektrik üretimi için yenilenebilir enerji üretim sistemlerine yönelmemiz gerekmektedir. Özellikle bu sistemlerin konut tipi yapılarda yaygınlaşmasıyla dışa bağımlılıkta azalma ve ekonomik olarak da fayda sağlanacaktır. Tek bir kaynaktan ziyade farklı kaynaklara sahip hibrit sistemlerin kullanımı ve üretilen enerjinin sonradan kullanmak üzere depolanması, enerji sürekliliğini sağlamaktadır. Hibrit sistemlerde farklı kaynakların bulunmasından dolayı enerjinin kullanımı, depolanması ve gerektiğinde şebekeye aktarımı için enerji yönetim algoritmasına ihtiyaç vardır. Bu yüksek lisans tezinde, Kocaeli bölgesi için yenilenebilir sistemlerden PV panel ve yakıt hücresi ile beslenen, enerji depolama birimi olarak batarya kullanan, gerektiğinde ihtiyaç fazlası enerjiyi şebekeye aktarabilen ve enerji yönetim sistemine sahip konut tipi enerji üretim modeli önerilmiştir. Önerilen konut modeli ve yönetim algoritması MATLAB/Simulink ortamında doğrulanarak benzetim sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy demands are increasing gradually. In daily life, renewable energy source systems prefer in order to provide the energy requirements and to use sources without harming the environment. One of the renewable energy sources, the sun is one of the source used for energy production today. Turkey is a country rich in solar potential. But, the electrical energy generated depends largely on natural gas and coal. This situation not only increases foreign dependency, but also increases production costs. We need to turn to renewable energy generation systems for clean and cheap electricity generation. Especially with the widespread use of these systems in house type buildings, it will provide a decrease in external dependency and economic benefits. The use of hybrid systems with different sources rather than a single source and the storage of the generated energy for later use ensures energy continuity. Due to the presence of different sources in hybrid systems, an energy management algorithm is needed for the use, storage and transfer of energy to the grid when necessary. In this master's thesis, for Kocaeli region a house type energy generation model which is fed by PV panels and fuel cells from renewable systems, uses batteries as an energy storage unit, can transfer surplus energy to the grid when necessary and has an energy management system has been proposed. The simulation results are given by verifying the proposed house model and management algorithm in MATLAB/Simulink.