Simulating the electricity consumption of occupants in dormitory buildings by using agent based modeling
Etmen tabanlı modelleme kullanarak yurt binalarında sakinlerinin elektrik tüketiminin simülasyonu
  1. Tez No: 716588
  2. Yazar: RASA MOEINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Binalar, dünyadaki elektrik tüketimi ve karbon salınımında önemli paya sahiptir. Politika belirleyicilerin ve araştırmacıların, binalardaki yüksek enerji tüketiminin arkasındaki gerçek nedenleri anlamaları gerekmektedir. Bu bağlamda, daha düşük tüketim oranları ve sürdürülebilirlik elde etmek için birçok enerji-verimliliği stratejisi geliştirilmiştir. Bina enerji performansının da esas olarak bina sakinlerinin varlığı ve davranışından etkilendiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, insan davranışının karmaşıklığı nedeniyle bina sakinleri ve binalar arasındaki dinamik ilişkiyi anlamak kolay değildir. Yakın zamana kadar, birçok bina enerji performans aracı, analizlerinde bina sakinlerini dikkate almadığından, gerçek ve tahmin edilen enerji performansı arasında gözle görülür uyumsuzluklar oluşmasına neden oluyordu. Ayrıca tüketici davranışlarını göz önünde bulunduran stratejiler, bina enerji tüketimini azaltmada düşük maliyetli ve etkili yöntemler olarak kabul edilmektedir. Birçok araştırmacı son yıllarda farklı bina tiplerini ve bina sakinlerini incelemesine rağmen yurt binalarına odaklanan çalışmaların sayısı literatürde sınırlıdır. Yurtlardaki sakin-bina etkileşimleri öğrenci yaşam tarzları ve günlük davranışlarındaki farklılıklar nedeniyle daha karmaşıktır. Öğrencilerin yurtların enerji tüketimindeki rolünü incelemek için Boğaziçi Üniversitesinin Kilyos Kampüsünde yer alan bir yurt binasından toplanan gerçek zamanlı tüketim verileri kullanılarak ajan tabanlı bir simülasyon geliştirildi ve doğrulandı. Bu çalışma kapsamında elde edilen ve tatmin edici bir doğruluğa sahip olan sonuçlar, önerilen modelin enerji tüketim tahmini için kullanılabileceğini göstermektedir. Modelin bina sakini-merkezli enerji tasarruf stratejileri geliştirme etkinliğini göstermek için bazı senaryolar simüle edilmiştir. Önerilen model diğer benzer binalarda kullanılmak üzere uyarlanabilir. Ayrıca bu çalışma, diğer araştırmacıların bina doluluk tahmini ve enerji analizi için ajan tabanlı simülasyon yönteminin kullanımını desteklemekte ve daha karmaşık bir modelin nasıl geliştirileceğine dair bazı önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Buildings are recognized for their significant role in electricity consumption and carbon emissions. Policymakers and researchers have addressed the necessity of realizing the underlying reasons behind buildings' colossal energy consumption. In this regard, many energy-efficiency strategies have been developed to achieve sustainability and lower energy consumption rates. Building energy performance is also proved to be significantly affected by occupant presence and behavior. However, understanding the dynamic relationship between occupants and buildings is not easy due to the complexities of human behavior. Until a few years ago, many building energy performance tools did not even consider occupant behavior in their analyses, resulting in noticeable gaps between actual and predicted energy performance. Strategies involving behavioral changes are considered low-cost and effective methods in reducing building energy consumption. Although researchers have investigated occupants' role in different building types, the number of studies focused on dormitory buildings is limited. Occupant-building interactions in dormitories are more complicated than office buildings because of the differences in students' lifestyles and daily behaviors. In order to examine the role of students in the energy consumption of dormitories, an agent-based simulation was developed and validated using real-time consumption data collected from a dormitory building located on the Kilyos Campus of Boğaziçi University. Results show satisfying accuracy, and this study explains how the model can be used for energy consumption prediction. Some scenarios are also simulated with the model to demonstrate its capabilities for recommending effective occupant-centric energy-saving strategies. The model is adjustable and can be modified to be employed in other similar buildings. Moreover, this study paves the way for other researchers to use the agent-based simulation for occupancy prediction and building energy analysis and gives recommendations on improving and achieving a more sophisticated model.